Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

DA
Foto: ©MZV ČR/ MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Posluchači Diplomatické akademie navštívili Vídeň

 

Posluchači Diplomatické akademie absolvovali od 14. do 16. března 2023 studijní cestu do Vídně. V rámci programu navštívili mezinárodní organizace, české diplomatické mise a setkali se s diplomaty, kteří působí v rakouské metropoli.
 

Studijní cesta posluchačů Diplomatické akademie začala návštěvou Vídeňského mezinárodního centra, kde se nachází jedno ze sídel OSN. Studenti zde měli jedinečnou možnost nahlédnout do jednacích sálů a diskutovat témata týkající se zejména jaderné bezpečnosti s vedoucím Stále mise Vídeň Ivo Šrámkem a jeho zástupcem Martinem Klučarem. Následně je přijal velvyslanec České republiky v Rakousku Jiří Šitler a jeho zástupce Jakub Novák. Hlavními tématy setkání byly nejen bilaterální vztahy mezi Českou republikou a Rakouskem, ale rovněž politická situace v Rakousku a v neposlední řadě i otázka rakouské neutrality.

Posluchači navštívili i vídeňskou diplomatickou akademii, kde se setkali s představiteli této instituce, včetně jejího ředitele velvyslance Emila Brixe. Studenti se dozvěděli více o fungování akademie ve Vídni, rozdílech v přístupu ke vzdělávání diplomatů i o dopadech ruské agrese na Ukrajině na tuto vzdělávací instituci.

Další částí programu byla návštěva hlavního sídla OBSE, kde se konalo zasedání Stálé Rady. Velmi cenný byl i briefing o fungování OBSE od zástupkyně vedoucího Stále mise pro úsek OBSE Kamily Xenie Vetiškové, s níž studenti mohli sdílet své postřehy z jednání. Studijní cesta v mnoha ohledech přispěla ke vzdělávání diplomatických koncipientů ministerstva. Doplnila jejich průpravu o praktickou zkušenost s fungováním mezinárodních institucí, dala jim možnost diskutovat otázky zahraniční politiky se zkušenými diplomaty a rozšířila jejich obzory v možnostech, jak úspěšně reprezentovat Českou republiku v zahraničí a šířit její dobré jméno ve světě.

Posluchači Diplomatické akademie navštívili Vídeň

Posluchači Diplomatické akademie navštívili Vídeň

.