Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Polský ministr zahraničí Sikorski na první návštěvě Česka po zvolení nové polské vlády
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Polský ministr zahraničí Sikorski na první návštěvě Česka po zvolení nové polské vlády

 

Ministr Lipavský v Černínském paláci přivítal ve středu 20. března polského ministra zahraničních věcí Radosława Sikorského. Ten do Česka zavítal v roli ministra zahraničí již podruhé. V roce 2008 v Praze podepsal zakládací listiny Česko-polského fóra s Karlem Schwarzenbergem.

„Dnes je Evropa v ohrožení a my na to musíme reagovat. Naše dvě země moc dobře ví z historie, že ruský imperialismus se nezastaví na Ukrajině. Pravidelně slyšíme ruské propagandisty, jak vyzývají k bombardování Prahy, nebo Varšavy,“ uvedl ministr Lipavský.

Vedle bilaterálních vztahů jednalo šéfové české a polské diplomacie o spolupráci v bezpečnostní politice. „Společně řešíme možnosti, jak zastavit ruskou agresi proti Ukrajině a ohrožení na východním křídle NATO. Polsko otevřeně podpořilo naši iniciativu na dodávky munice pro Ukrajinu, což jsme velmi ocenili. Jsem hrdý, že zrovna Česko a Polsko stojí v čele podpory Ukrajiny. Role Polska se navíc dále zvýší v souvislosti s polským předsednictvím v Radě EU v první polovině příštího roku 2025,“ uvedl ministr Lipavský, a vyjádřil tím Polsku všestrannou podporu. Polské předsednictví bude příležitostí k nastolení témat, která jsou pro středoevropský region klíčová, a to včetně zajištění bezpečnosti, migrace a budoucnosti zemědělství.

Polsko má silnou pozici v rámci společné obchodní ekonomické výměny. Dlouhodobě významný partner je i v energetické spolupráci, zejména v oblasti ropy, jádra a plynu. V souvislosti s tím ministři Lipavský a Sikorski diskutovali o možnostech společného postupu při zajištění plynové bezpečnosti včetně toho, jak prodloužení ropovodu TAL způsobí definitivní ukončení dovozu ruské ropy do rafinérie v Litvínově.

galerie

Polský ministr zahraničí Sikorski na první návštěvě Česka po zvolení nové polské vlády / Polish Foreign Minister Sikorski on His First Visit to Czechia After the Election of the New Polish Government

.