Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Jan Marian
Foto: ©MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Novým náměstkem ministra zahraničí je Jan Marian

 

Ministr zahraničí Jan Lipavský jmenoval 23. května 2023 Jana Mariana do funkce náměstka člena vlády na ministerstvu zahraničních věcí. Na tuto pozici ho navrhlo hnutí Starostové a nezávislí (STAN).

Jan Marian je kariérní diplomat, který dosud působil jako zvláštní zmocněnec ministra pro Východní partnerství. Na ministerstvu pracuje od roku 2008, v roce 2014 byl vyslán na Stálé zastoupení ČR při Evropské unii a následně v roce 2021 krátkodobě na české velvyslanectví v Moskvě. V pražském ústředí v letech 2008 až 2014 vedl oddělení zaměřené na Rusko, Bělorusko a Východní partnerství, v letech 2018 až 2022 se věnoval problematice dezinformací a strategické komunikace na odboru Společné zahraniční a bezpečnostní politiky EU a v roce 2022 byl pověřen řízením odboru komunikace.

„Jsem rád, že tým náměstků doplní člověk s tímto profesním profilem a znalostí východní Evropy. Velmi se hodí i jeho zkušenost s problematikou dezinformací,“ řekl ke jmenování ministr zahraničí Jan Lipavský.

„V nové pozici chci přispívat k naplňování priorit ministerstva zahraničních věcí, tedy k jasné zahraniční politice, zakotvení Česka v EU a v NATO a k budování moderní a profesionální diplomacie. Chci podpořit i roli ministerstva zahraničí při zajišťování bezpečnosti naší země,“ dodal nový náměstek Jan Marian.

Jan Marian vystudoval ruská a východoevropská studia na Univerzitě Karlově a absolvoval studijní pobyty na univerzitách v Durhamu ve Spojeném království a na Petrohradské státní univerzitě. Působí i v akademické sféře, externě vyučuje na Institutu mezinárodních studií FSV UK. Před nástupem na MZV působil v nevládním sektoru.

Hovoří anglicky, rusky a německy, částečně ovládá francouzštinu, běloruštinu, polštinu a ukrajinštinu.

přílohy

Náměstek ministra zahraničí Jan Marian - tisková kvalita 4 MB jpg (Obrázek / Fotka) 23.5.2023

.