Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

MZV ČR
Foto: © MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nová česká velvyslankyně se chystá do Bosny a Hercegoviny, nový velvyslanec míří do Moldavska

 

Česká diplomacie vyšle v následujících měsících novou velvyslankyni do Sarajeva a nového velvyslance do Kišiněva. 

„Mám radost, že do Sarajeva i do Kišiněva posíláme kariérní diplomaty, kteří jsou dobrými manažery a mají s konkrétními regiony velké zkušenosti. Přeji Janě Lolić Šindelkové i Jaromíru Plíškovi úspěšné působení v nových destinacích,“ uvedl ministr zahraničních věcí Jan Lipavský.

Jana Lolić Šindelková působí v české zahraniční službě od roku 2002. Mezi lety 2010 a 2014 zodpovídala za západní Balkán v kabinetu evropského komisaře pro rozšíření a sousedskou politiku v Bruselu, v letech 2015 – 2019 byla zvláštní zmocněnkyní pro Východní partnerství  a od roku 2020 řídí na ministerstvu zahraničních věcí odbor států západní Evropy. V Bosně a Hercegovině působila už v letech 1999 - 2001 v Misi OBSE přispívající k poválečné obnově země.

Jaromír Plíšek nastoupil na Ministerstvo zahraničních věcí v roce 1993, řídil odbor krajanský a nevládních styků, odbor zemí střední Evropy a v letech 2005 - 2006 působil jako vrchní ředitel sekce evropských zemí. Tři roky také v Praze pracoval jako generální sekretář ministerstva zahraničních věcí. V letech 1997 – 2001  byl českým velvyslancem v Rumunsku a mezi lety 2006 - 2010 působil jako velvyslanec v Maďarsku.

Oba zmínění velvyslanci už mají souhlas přijímající země, tzv. agrément. Jana Lolić Šindelková se do Sarajeva chystá v polovině července a Jaromír Plíšek se v Kišiněvě ujme funkce v polovině září. 

.