Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Návštěva soudců Soudního dvora EU poprvé v Česku
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva soudců Soudního dvora EU poprvé v Česku

 

Soudní dvůr se vydal vůbec poprvé do Česka. Delegaci vede předseda Soudního dvora Koen Lenaerts a doprovází jej první generální advokát a osm dalších soudců, včetně českého soudce Jana Passera.

V pondělí 20. května 2024 dopoledne se soudci Soudního dvora setkali s náměstkem ministra zahraničních věcí Eduardem Huliciusem, náměstkem ministra spravedlnosti Karlem Dvořákem a náměstkyní ministra pro evropské záležitosti Pavlínou Žákovou, aby společně prodiskutovali aktuální výzvy unijního práva a evropské integrace.

Návštěvy Soudního dvora do členských států jsou výjimečnou příležitostí ke sdílení vzájemných zkušeností při uplatňování unijního práva napříč EU. Těší nás, že se takovou návštěvu podařilo zorganizovat právě v roce, kdy si připomínáme 20. výročí vstupu Česka do EU. Soudní dvůr je mimořádně důležitým unijním orgánem, u něhož lze hledat oporu a stabilitu i v komplikovaných situacích, uvádí náměstek ministra zahraničních věcí Eduard Hulicius.

Akce pokračovala přijetím u prezidenta Petra Pavla. S delegací se setkal také ministr pro legislativu a předseda Legislativní rady vlády Michal Šalomoun. „Těší mě, že jsem v Praze mohl uvítat delegaci Soudního dvora EU, již vede předseda Koen Lenaerts. Mezi soudci nechyběl český zástupce Jan Passer. Hovořili jsme o aplikaci unijního práva nebo třeba i o mé osobní zkušenosti s ochotou či neochotou českých soudců podávat předběžné otázky k Soudnímu dvoru EU. Děkuji za podnětnou diskusi.​“ dodal ministr.

Poté delegace Soudního dvora pokračovala do Brna, kde je čeká společný program s představiteli Ústavního soudu, Nejvyššího soudu, Nejvyššího správního soudu a města Brna.

Delegace soudců Soudního dvora EU se jednou za dva roky vydává na formální návštěvu do jednoho ze členských států. Standardní součástí takové návštěvy bývá formální setkání s nejvyššími ústavními činiteli, zástupci resortů tematicky blízkých Soudnímu dvoru a představiteli nejvyšších vnitrostátních soudů.

.