Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

FAC
Foto: ©Johannes Frandsen/Goverment Offices of Sweden
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Kozák se zúčastnil zasedání ministrů pro rozvoj ve Stockholmu

 

První náměstek MZV Jiří Kozák se ve dnech 8. – 9. března zúčastnil zasedání ministrů pro rozvoj členských zemí Evropské unie ve Stockholmu.
 

Během zahajovací večeře diskutovali ministři s generálním ředitelem Světové zdravotnické organizace Tedrosem Adhanomem Ghebresyesusem o globální spolupráci v oblasti zdraví, včetně zúročení poznatků z pandemie covid-19. Náměstek Kozák připomněl úspěšné úsilí českého předsednictví o nastavení průběžné zdravotnické spolupráce mezi Evropskou unií a Světovou zdravotnickou organizací.

Následující den se jednání zaměřila na pokračující podporu Ukrajiny a spolupráci s mezinárodními rozvojovými bankami.

Ve vztahu k finančním institucím náměstek Kozák připomněl studii k zapojení soukromého sektoru do rozvojové spolupráce EU, která doporučuje snížení administrativní zátěže a propojování rozvojového a investičního financování. Tato studie je jedním z výstupů českého předsednictví v Radě EU, na které současné švédské předsednictví navazuje.

Diskuze k Ukrajině se on-line účastnil místopředseda ukrajinské vlády pro obnovu Olexander Kubrakov. Ve svém vystoupení náměstek Kozák zdůraznil: „Podpora Ukrajiny, regionální a globální odolnost, stejně jako potravinová, energetická a kybernetická bezpečnost patřily mezi hlavní témata českého předsednictví v Radě EU. Tato témata zůstávají v centru naší pozornosti i nadále.“ Náměstek také ocenil společnou iniciativu „Ukrajinské obilí pro Afriku“, do níž se Česko zapojilo finančně i poskytnutím železniční přepravy.

Zachování jednotné a komplexní odezvy EU na ruskou agresi vůči Ukrajině zůstává zásadní prioritou české zahraniční politiky, včetně propojování aktuální podpory Ukrajiny a Moldavska s jejich reformami a přibližováním k EU.

Náměstek Kozák na FAC/DEV

Náměstek Kozák na FAC/DEV

 

Náměstek Kozák na FAC/DEV

Náměstek Kozák na FAC/DEV

.