Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Kozák se zúčastnil jednání Unie pro Středomoří v Barceloně
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Kozák se zúčastnil jednání Unie pro Středomoří v Barceloně

 

Náměstek ministra zahraničních věcí Jiří Kozák se v pondělí 27. listopadu 2023 zúčastnil 8. setkání Regionálního fóra Unie pro Středomoří v Barceloně.

Unie pro Středomoří je mezivládní instituce sdružující země Evropské unie a 15 zemí z jižního a východního Středozemí za účelem podpory dialogu a spolupráce. Účastníci 8. zasedání této platformy se zabývali aktuální krizí v Gaze, kterou vyvolal teroristický útok Hamásu na Izrael 7. října 2023. 

„Všichni si přejeme mír a prosperitu pro obyvatele Palestiny a Izraele. Musíme si však přiznat, že tam, kde působí teroristé, mír nebude. Palestinci i Izraelci si zaslouží žít v míru, bezpečí a důstojnosti. Bez vzájemného respektu a uznání prostého práva druhého na existenci žít v míru nebude možné,“ uvedl náměstek Kozák.

Náměstek současně zdůraznil, že je nutné poskytnout humanitární pomoc pro civilní populaci Gazy s tím, že je nutné zajistit, aby nebyla zneužívána teroristy. Přihlásil se k dvoustátnímu řešení jako jedinému konceptu, který může dlouhodobě zajistit mírové soužití obou národů ve Svaté zemi.

.