Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Kozák navštívil Olomoucký kraj
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Kozák navštívil Olomoucký kraj

 

Náměstek ministra zahraničních věcí  Jiří Kozák uskutečnil ve čtvrtek 7. prosince pracovní cestu do Olomouckého kraje. S představiteli zdejší hospodářské komory, zástupci firem a výzkumných institucí diskutoval o nástrojích, kterými může ekonomická a vědecká diplomacie podpořit jejich aktivity v zahraničí. 

 „Posilovat prezentaci českých výzkumných kapacit musíme nejen ve světě, ale i v Bruselu, což si odvážím jako důležitou zpětnou vazbu z CATRIN. Současně musíme napomoci co nejvíce usnadnit přístup do úspěšných výzkumných zařízení zahraničním talentovaným studentům i ze zemí mimo EU,“ shrnul jednání náměstek Kozák.

Špičkový výzkum v oblasti nanotechnologií, biotechnologií a biomedicíny na Českém institutu výzkumu a pokročilých technologií Univerzity Palackého – CATRIN představil jeho ředitel Pavel Banáš.

Sigma Group a.s. je v Česku největší výrobce středních a těžkých čerpadel určených pro energetiku, zemědělství, vodní hospodářství a řadu dalších oblastí průmyslu. Zaměřuje se i na jejich výzkum a vývoj. Přímo ve výrobní hale měl náměstek Kozák možnost vidět vysoce sofistikovanou produkci unikátních čerpadel a jednotlivých součástek, které směřují do více než 70 zemí světa. „Jednání v Lutíně mi potvrdilo, že ucelená nabídka řešení připraveného na míru pro náročného odběratele je cestou i na ty nejvzdálenější trhy. Vlastní výzkum a vývoj dávají Sigmě další konkurenční výhodu. Firma již spolupracuje s našimi ekonomickými diplomaty, ale společně posílíme například prezentaci řešení pro životní prostředí v Africe,“ uvedl Kozák.

Perspektivu budoucích trhů a možnosti další expanze na zahraniční trhy následně náměstek Kozák diskutoval s ředitelem společnosti Medic Progress a.s. Pavlem Sedláčkem. Oblast life science je celosvětově progresivně se vyvíjející obor a v Hněvotíně si byli nastupujícího trendu vědomi už v roce 2009, kdy byla společnost založena. Ta každoročně zvyšuje výrobu na zakázku vyvinutých kosmetických přípravků, doplňků stravy a veterinárních či zdravotnických potřeb.

Návštěvu organizovala Okresní hospodářská komora.

galerie

Náměstek Kozák navštívil Olomoucký kraj

.