Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

 Náměstek Kozák navštívil Izrael v doprovodu delegace českých vědců
Foto: ©MZV ČR/ MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Kozák navštívil Izrael v doprovodu delegace českých vědců

 

První náměstek ministra zahraničí Jiří Kozák navštívil  15. – 18. května Izrael a Palestinu. V rámci svého programu uskutečnil politické konzultace na tamních MZV. Zaměřil se i na další prohloubení vzájemné spolupráce v oblasti vědy, výzkumu a inovací. Na cestě jej doprovázela delegace odborníků z prestižních výzkumných center.

Součástí programu cesty náměstka Kozáka do Izraele byla dvoudenní akce zaměřená na rozvoj bilaterální spolupráce v oblasti udržitelné energetiky a digitálních aplikací pro chytrá města. Akce navázala na dlouhodobý program Ministerstva zahraničních věcí nazvaný Česko-izraelské fórum inovací (CIFI), jehož minulá setkání se dosud odehrávala v Černínském paláci. První den vědeckého programu v Izraeli zahájil náměstek Kozák na Bar-Ilan University v Tel Avivu (BIU), která je izraelským národním centrem ve zmíněných oblastech výzkumu a vývoje technologií. Následně  se konaly diskuse, prezentace a návštěvy pracovišť s cílem nalézt nové příležitosti spolupráce.

Akce se zúčastnili vedoucí představitelé předních českých badatelských institucí (CATRIN při Univerzitě Palackého, NTC při ZČU Plzeň, BIOCEV, Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT), kteří již s partnery na BIU řeší konkrétní společné projekty. Účastnili se také zástupci dalších univerzit  a výzkumných center (UCEEB ČVUT, ÚJV Řež, VŠB-TUO, AV ČR), která hledají nová partnerství. Izraelskou stranu zastupovali přední vědci (mj. prof. Shulamit Michaeli, vice prezidentka BIU, prof. Doron Auerbach, prof. Eyal Yaniv zakladatel a ředitel Centra chytrých měst) a významní podnikatelé a inovátoři (mj. Amos Lasker, GŘ EnergyCom; Zev Suna, ředitel pro strategie Nofar Energy; Oren Ezer, zakladatel a GŘ ElectReon).

Mezi konkrétní výstupy dvoudenní akce patří možná spolupráce při testování a vývoji technologií pro elektromobilitu, řešení chytrých měst pro potřebu izraelských a českých municipalit. Na misi do Izraele navážou další aktivity, které budou identifikované náměty dále rozvíjet.

V rámci svého programu navštívil náměstek Kozák také Weizmannův institut věd, který dlouhodobě spolupracuje s výzkumnými pracovišti v Česku. Setkal se s vedením organizace Start-up Nation Central a jednal na izraelském Ministerstvu pro inovace, vědu a technologie.

.