Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Jan Marian na ministerském jednání Globální koalice proti Daeš/ISIS v Rijádu
Foto: Autor: MZV CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Jan Marian na ministerském jednání Globální koalice proti Daeš/ISIS v Rijádu

 

Náměstek ministra zahraničí Jan Marian se 8. června 2023 zúčastnil jednání ministrů zahraničí Globální koalice proti Daeš/ISIL v Rijádu pořádaného společně Královstvím Saúdské Arábie a Spojenými státy americkými. Česko potvrdilo své závazky v boji proti Daeš/ISIL v podobě vojenského angažmá v mezinárodních misích i stabilizační pomoci obyvatelům oblastí postižených teroristickými útoky. Náměstek Jan Marian současně zdůraznil potřebu čelit působení ruské Wagnerovy skupiny zejména v africkém Sahelu, kde příspívá k další destabilizaci zranitelného regionu.

Na zasedání Globální koalice, které se koná každoročně na ministerské úrovni, byly potvrzeny závazky v boji proti teroristické hrozbě zejména v Iráku a Sýrii. Česko v roce 2023 přispěje na stabilizační a humanitární pomoc Iráku, Sýrii a sousedním zemím postiženým hrozbou Daeš částkou 134 milionů korun, z toho 49,6 milionů korun směřuje na projekty v Sýrii. Česko se zapojuje do kolektivního úsilí také v reakci na sílící teroristické hrozby v Africe, především v Sahelu, v úzké spolupráci s africkými partnery.

Togo bylo v Rijádu přijato jako 86. člen Globální koalice proti Daeš/ISIS. Diskutována byla též sílící hrozba chorásánské odnože Daeš v Afghánistánu a možné bezpečnostní dopady na Střední Asii i globálně. Na závěr jednání bylo přijato společné prohlášení ministrů, které najdete zde: https://theglobalcoalition.org/en/communique-riyadh-coalition-daesh.


Česko je členem Globální koalice od roku 2014, v roce 2020 bylo přijato též do užšího formátu, tzv. „Small Group“, zahrnujícího cca 30 nejaktivnějších členů.

.