Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

kampaň DROZD
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

MZV hodnotí červnovou kampaň: V systému Drozd se registrují desítky tisíc lidí navíc

 

Ministerstvo zahraničních věcí pozitivně hodnotí informační kampaň, při níž v průběhu června a první poloviny července 2023 propagovalo systém dobrovolné registrace českých občanů cestujících do zahraničí. Pokud se lidé před cestou v systému Drozd registrují, může je pak ministerstvo kontaktovat pomocí emailu nebo textových zpráv, když v konkrétní destinaci dojde k mimořádné události.

„Kampaň hodnotíme velmi pozitivně,“ říká vrchní ředitel sekce právní a konzulární MZV Martin Smolek. „Zatímco za měsíc červenec 2022 bylo v systému Drozd celkem 11 144 registrací, za červenec 2023 už to bylo 31 116 registrací. Obdobný nárůst zájmu o dobrovolné registrace na cesty do zahraničí zaznamenalo ministerstvo v srpnovém meziročním srovnání: v srpnu 2022 v systému bylo 8066 registrací a v srpnu 2023 už počet narostl na 28 843 registrací.“ 
Systém Drozd už funguje od roku 2009, rozsáhlou kampaň ale ministerstvo použilo poprvé a podle marketingových odhadů ji zaznamenaly více než 4 miliony lidí ve věkové skupině od 15 do 64 let. Kampaň probíhala částečně prostřednictvím příspěvků na sociálních sítích ministerstva zahraničí (Instagram, Twitter a Facebook, kde MZV k lepšímu zacílení využilo i placenou reklamu). Další online propagace se uskutečnila prostřednictvím bannerů na webových stránkách (Seznam.cz, CNC, Economia, VLM, Mafra, Independent Media Club), i tam kampaň splnila měřitelná očekávání. 
Součástí kampaně byly i reklamy na venkovních plochách - například v první polovině června byly k vidění plakáty na vlakových nádražích v 15 městech po celém Česku, reklamy byly umístěny i v pražském metru. Ve druhé polovině června pak běželo 52 moderátorských vstupů a klientských spotů v síti Hitrádií. 
„Zvýšený zájem o registrace a Drozd jako takový zaznamenáváme každý den. Při každé krizové situaci v zahraničí, ať už to byly požáry, záplavy nebo zemětřesení, je první otázkou novinářů, kolik lidí je právě v systému Drozd registrováno. Dá se tak zjistit, kolika spoluobčanům můžeme poskytnout rychlé informace,“ říká ředitel odboru komunikace MZV ČR Karel Smékal. 
Hlavním smyslem systému Drozd je prevence – registrací občané i ministerstvo mohou předejít náročnému řešení některých konzulárních případů, které s sebou nesou často i zvýšené finanční náklady na straně cestovatelů. 
Ministerstvo zahraničních věcí i nadále využívá kampaň s hashtagem #SystemDROZD na svých sociálních sítích.

galerie

DROZD

.