Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác - Giving Tuesday
Foto: © M. Trnková, MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Moskevský mechanismus reaguje na nucené deportace ukrajinských dětí

 

Na zasedání Stálé rady Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) byla ve čtvrtek 4. května 2023 účastnickým státům představena zpráva nezávislých expertů vedených prof. Veronikou Bílkovou z Právnické Fakulty UK v Praze k nuceným deportacím ukrajinských dětí do Ruské federace.

Expertní tým působil na základě tzv. Moskevského mechanismu, jeho aktivaci k uvedenému problému podpořila Česká republika spolu s dalšími 44 účastnickými státy OBSE s podporou Ukrajiny (Moscow Mechanism experts present report on Ukraine to OSCE Permanent Council | OSCE).

Expertní tým potvrdil, že od 24. února 2022 a dokonce ještě před tímto datem bylo z území Ukrajiny vysídleno velké množství ukrajinských dětí na území Ukrajiny dočasně okupované Ruskem a na území Ruské federace s tím, že deportaci těchto dětí nelze kvalifikovat jako dobrovolnou. 

Ministerstvo zahraničních věcí je obzvláště znepokojeno závěry zprávy, které mimo jiné konstatují, že tato praxe násilného přesunu a/nebo deportace ukrajinských dětí může podle expertů představovat zločiny proti lidskosti, porušení mezinárodního humanitárního práva a v některých případech válečné zločiny. Zpráva navíc potvrzuje, že Rusko nedodržuje svůj závazek podle mezinárodního humanitárního práva usnadnit návrat těchto dětí. 
Ministerstvo zahraničních věcí rozhodně odsuzuje porušování práv dětí deportovaných do Ruské federace a opětovně vyzývá k pohnání k odpovědnosti podle mezinárodního práva pachatelů válečných zločinů nebo zločinů proti lidskosti souvisejících s ruskou agresí vůči Ukrajině.

Moskevský mechanismus byl ve vztahu k Ukrajině použit dvakrát již krátce po začátku ruské agrese, a to v březnu 2022 a následně pak ještě jednou v červnu 2022. Cílem bylo posoudit dopady invaze Ruské federace za podpory Běloruska na lidská práva a humanitární situaci v Ukrajině.

Moskevský mechanismus poskytuje účastnickým státům OBSE možnost zřizovat ad hoc mise nezávislých odborníků, kteří mají pomáhat při řešení konkrétních problémů lidské dimenze buď na svém území, nebo v jiných účastnických státech OBSE. Podrobněji k mechanismům OBSE v oblasti lidské dimenze zde: Human dimension mechanisms | OSCE.

.