Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministři zemí Středoevropské pětky (C5) jednali o Ukrajině, nelegální migraci a budoucnosti OBSE
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministři zemí Středoevropské pětky (C5) jednali o Ukrajině, nelegální migraci a budoucnosti OBSE

 

Ministr zahraničí Jan Lipavský se setkal ve Vídni s protějšky z Rakouska, Slovenska, Maďarska a Slovinska v rámci jednání regionálního uskupení Středoevropské pětky (C5), aby diskutovali o aktuálních zahraničněpolitických otázkách. Šéfové diplomacií se sešli také s generální tajemnicí  Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Helgou Schmid, se kterou řešili budoucnost OBSE v evropské bezpečnostní architektuře.

„Formát C5 představuje prostor pro velmi neformální setkání ministrů. Bavíme se o tom, co trápí naše země, a jaká je vnitřní dynamika v našich státech. Regionální formáty spolupráce vnímám jako velmi užitečné pro kalibraci společných postojů v zahraniční politice. Česko navíc v těchto formátech hraje velmi aktivní roli. Tématem dnešní C5 byla především pomoc Ukrajině, podpora zemí západního Balkánu na cestě ke členství v EU, ale také nelegální migrace, která je pro Schengen palčivým problémem,“ uvedl ministr Lipavský.

Jan Lipavský diskutoval dále s rakouským ministrem zahraničí Alexanderem Schallenbergem, slovenským ministrem zahraničí Miroslavem Wlachovským, maďarským ministrem zahraničí Péterem Szijjártem a slovinskou ministryní zahraničí Tanjou Fajon důsledky ruské agrese s ohledem na energetickou bezpečnost a diverzifikaci zdrojů.

Ministři C5 se ve Vídni sešli rovněž s generální tajemnicí OBSE Helgou Schmid. „OBSE je důležitá organizace, je na ní vystavený celý bezpečnostní mechanismus. Rusko svými kroky blokuje její činnost, ať už jde o rozpočet či předsednictví. S generální tajemnicí Helgou Schmid jsme dnes probírali varianty, jak řešit situaci dál. OBSE funguje na principu konsensu a Rusko mezinárodní právo opakovaně pošlapává,“ dodal Lipavský.

Formát C5 vznikl spontánně v průběhu první vlny pandemie Covid-19 za účelem  efektivnější koordinaci zaváděných opatření. V průběhu času začala skupina diskutovat i aktuální zahraničně-politická témata. Dnešní, 10. jednání, se uskutečnilo na pozvání rakouského ministra zahraničí Alexandra Schallenberga. Příští setkání by mělo hostit Slovinsko v březnu příštího roku.

galerie

Ministři zemí Středoevropské pětky (C5) jednali o Ukrajině, nelegální migraci a budoucnosti OBSE

.