Ministři zahraničních zemí Severoatlantické aliance jednali v Černínském paláci o zadržování ruského imperialismu
31.05.2024 / 15:11 | Aktualizováno: 31.05.2024 / 22:47
Šéfové diplomacií zemí NATO se 30. až 31. května 2024 sešli k neformálnímu jednání v Praze. Během více než tříhodinové schůzky v Černínském paláci v pátek 31. května se zaměřili na možnosti, jak může NATO přispět k obraně a bezpečnosti Ukrajiny, a také na to, jak posílit individuální odolnost jednotlivých členů i samotné Aliance. Dvoudenní akce byla největším setkáním Severoatlantické aliance v Praze od Summitu NATO, který české hlavní město hostilo v roce 2002.
„Je třeba zajistit, aby dveře Severoatlantické aliance zůstaly otevřeny pro nové členy, včetně Ukrajiny,“ přiblížil ministr zahraničních věcí Jan Lipavský jedno z témat dnešního jednání. To zahájil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, který mimo jiné představil návrh na víceletý finanční závazek členů Aliance vůči Ukrajině, o jehož podobě budou rozhodovat hlavy států Aliance na červencovém summitu ve Washingtonu.
Šéf české diplomacie na neformálním setkání ministrů zahraničí zároveň otevřel otázku revize přístupu NATO k Rusku, kterou hlavy států budou řešit již za dva měsíce na summitu ve Washingtonu. „Česko by uvítalo důslednou strategii, jak Rusko v rámci NATO zadržovat. Součástí zadržování Ruska je logicky a rozhodně podpora práva Ukrajiny bránit se ruské agresi," dodal Jan Lipavský. Ten během jednání připomněl i úspěšnou českou muniční iniciativu. První dodávky, zajištěné v rámci české inciativy, dorazí na Ukrajinu v červnu a budou obsahovat desítky tisíc kusů dělostřelecké munice.
Neformálnímu jednání ministrů předcházela ve čtvrtek 30. května konference„ 75 let Severoatlantické aliance“ ve Valdštejnském paláci. „Severoatlantická aliance zůstává nejsilnější zárukou naší bezpečnosti. Jedině silné NATO dokáže být protijedem proti chaosu, které se Rusko snaží zasévat v různých částech světa,“ řekl český ministr zahraničních věcí Jan Lipavský. Na okraj neformálního setkání ministrů zahraničí NATO jednal šéf české diplomacie s protějšky z Kanady, USA, Dánska a Spojeného království.