Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lipavský zakončil týden ve Valném shromáždění OSN v New Yorku
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Lipavský zakončil týden ve Valném shromáždění OSN v New Yorku

 

Ministr zahraničí Jan Lipavský se 18. až 22. září 2023 zúčastnil 78. zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Ministr Lipavský pronesl ve čtvrtek 21. září národní projev k reformnímu úsilí generálního tajemníka a připravovanému Summitu budoucnosti. Na Valném shromáždění se ministr rovněž věnoval podpoře Ukrajiny a dodržování lidských práv v digitálním prostředí.

Během zasedání se česká delegace zasazovala o podporu Ukrajiny a postih Ruska za rozpoutání války proti Ukrajině. Prezident Petr Pavel, který delegaci vedl, vystoupil s národním projevem jak na půdě Valného shromáždění, tak na Radě bezpečnosti.

„Oceňuji, že pan prezident zdůraznil, že svět nemůže před ruskou agresí zavírat oči, že bezpečnost na Ukrajině se promítá do bezpečnosti v Africe, Latinské Americe i Tichomoří. Jsem rád, že česká zahraniční politika opět mluví jednotným hlasem,” zhodnotil ministr.

Klíčovým tématem týdne bylo také naplňování Cílů udržitelného rozvoje (SDGs). Dalšími důležitými tématy byly klimatická změna, reforma OSN, dodržování lidských práv v digitálním prostředí či mezinárodní spolupráce v reakci na pandemie. Ministr Lipavský zdůraznil potřebu posílit princip multilateralismu.

„Na globální problémy  sami nestačíme – musíme spolupracovat. V poslední době se množí otázky, zda OSN ještě potřebujeme. Jsem přesvědčen, že ano. Chceme být aktivní součástí, a proto Česko kandiduje na nestálé členství do Rady bezpečnosti pro období 2032-2033,” uvedl ministr Lipavský.

Šéf české diplomacie během týdne v New Yorku absolvoval celou řadu bilaterálních jednání. Spolu se svým protějškem Robertem Alvarezem z Dominikánské republiky ve čtvrtek podepsal Memorandum o porozumění. Setkal se rovněž se zástupci židovských organizací, zúčastnil se neformálního jednání ministrů zahraničních věcí Evropské unie a vystoupil na zasedání Mezinárodního poradního výboru Atlantické rady.

Na okraj Valného shromáždění ministr dále podepsal Globální deklaraci k integritě informací online a vystoupil na panelu Koalice pro svobodu internetu svolanou americkým ministrem zahraničí Antony Blinkenem. Česko se zasazuje za podporu a ochranu lidských práv v kontextu digitálních technologií. Ministr představil rezoluci, kterou k tomuto tématu bude Česko předkládat na nadcházejícím zasedání 3. výboru Valného shromáždění OSN.

galerie

Ministr Lipavský zakončil týden ve Valném shromáždění OSN v New Yorku

.