Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský jednal se svým protějškem ze Spojených arabských emirátů
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský jednal se svým protějškem ze Spojených arabských emirátů

 

Ministr Jan Lipavský přivítal ve středu 27. března 2024 v Černínském paláci ministra zahraničních věcí a mezinárodní spolupráce Spojených arabských emirátů Jeho Výsost šejcha Abdullaha bin Zayeda Al Nahyana. Ministři podpořili další rozvoj vzájemných vztahů a souhlasili s pokračováním příprav česko-emirátské spolupráce na rozvojových projektech. Dále jednali o bezpečnostní situaci na Blízkém východě a na Ukrajině.

Ministr Lipavský na úvod jednání ocenil znovuotevření emirátského zastoupení v Praze. „Jsem potěšen, že Spojené arabské emiráty v Praze znovuotevřely své velvyslanectví. Nový Chargé d´affaires je v Česku už od ledna a očekáváme, že velvyslanec bude jmenován brzy,“ uvedl ministr Lipavský.

Se svým emirátským protějškem se shodl na zájmu pokračovat v bezpečnostním dialogu mezi resorty zahraničí.

Ministři podpořili další rozvoj ekonomické spolupráce. Spojené arabské emiráty jsou přitom v rámci regionu Blízkého východu významným partnerem českých firem a vzájemná obchodní výměna překročila v přepočtu více než 23,3 miliardy korun.

Oba politici se shodli i na společné realizaci rozvojových projektů ve třetích zemích. „Jsem rád, že jednání o možnostech spolupráce v oblasti rozvojové pomoci ve třetích zemích, zejména v Africe, postupují hladce. Rádi bychom rozšířili spolupráci i na další oblasti, včetně humanitární pomoci a poválečné obnovy Ukrajiny,“ řekl ministr Lipavský.

V prosinci 2023 už v této věci bylo podepsáno memorandum o spolupráci. „Brzy se rozběhnou společné pilotní projekty v několika vybraných afrických státech. Směřovat budou hlavně do zdravotnictví, infrastruktury a zemědělství,“ dodal šéf české diplomacie.

Na programu schůzky byla i složitá bezpečnostní a humanitární situace a to ve spojitosti s ruskou válkou na Ukrajině a konfliktem mezi Izraelem a teroristickou organizací Hamás v Pásmu Gazy.

galerie

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský jednal se svým protějškem ze Spojených arabských emirátů / Minister of Foreign Affairs Jan Lipavský Held Talks with his Counterpart from the United Arab Emirates

.