Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lipavský navštívil Litvu
Foto: LT MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr zahraničí Jan Lipavský navštívil Litvu

 

Šéf české diplomacie Jan Lipavský navštívil ve dnech 9. – 11. listopadu Litvu, aby se svým litevským hostitelem Gabrieliem Landsbergisem zhodnotil česko – litevské vztahy, současné zahraničněpolitické výzvy od ruské agrese vůči Ukrajině po teroristické útoky na území Izraele. Ministr Lipavský se stejným tématům věnoval i s předsedkyní litevského parlamentu Viktorií Čmilytė-Nielsen vystoupil na konferenci Budoucnost demokracie ve Vilniusu. Závěrem cesty navštívil kontingent českých vojáků v Rukle.

Návštěva a bilaterální setkání s litevskou stranou umožnila hlouběji zkoordinovat české a litevské pozice v mnoha klíčových oblastech české zahraniční politiky. „Vztahy mezi Českem a Litvou jsou založené na společných hodnotách – demokracii, svobodě a ochraně lidských práv. V Evropě otřesené porušováním mezinárodního práva plní Litva velmi úspěšně nesnadnou roli hraniční země na východním křídle NATO, a to i za pomoci českých jednotek,“ uvedl ministr. 

Mezi klíčová témata rozhovoru ministrů patřil další rozvoj bilaterálních vztahů (cestovní ruch, přímé letecké spojení mezi oběma zeměmi, spolupráci univerzit aj.), spolupráce při obraně východního křídla NATO, podpora Ukrajiny bránící se ruskému imperialismu a rozšiřování EU a NATO. Ministři Lipavský a Landsbergis mluvili i o konfliktu v Izraeli a o energetické politice před nadcházející zimou. „Jsem rád, že se s Litvou shodujeme na rozšíření Evropské unie: se zemí splňující kritéria je třeba zahájit přístupové rozhovory, ať leží v kterékoli části Evropy,“ doplnil šéf české diplomacie.

Ministr Lipavský se setkal i s předsedkyní litevského parlamentu Viktorií Čmilytė-Nielsen. S ní a dalšími poslanci probral česko-litevské vztahy a aktuální geopolitické otázky. „Diplomacii nedělají pouze ministři, ale i parlamenty. Bylo mi potěšením setkat se s paní předsedkyní. Velmi detailně jsme rozebrali naše pohledy na aktuální dění ve střední Evropě a v Pobaltí,“ sdělil ministr. 

Během návštěvy Vilniusu ministr Lipavský dále vystoupil na konferenci s názvem Budoucnost demokracie, navazující na Summit pro demokracii pořádaný americkým prezidentem Joe Bidenem na jaře tohoto roku. Jako hlavní host akci zahájil s projevem na téma Obrana proti autoritarismu. „Demokracie, právní stát a lidská práva čelí útoku. Musíme najít způsoby, jak je ochránit,“ uvedl ministr. K diskusi o Rusku a Ukrajině s představiteli občanské společnosti ministr zavítal na půdu významného litevského think tanku Eastern European Studies Centre.

Na závěr své třídenní návštěvy navštívil ministr Lipavský na základně v Rukle české vojáky, kteří v Litvě působí v rámci jednotek NATO na obranu východního křídla Aliance. Společně s ministrem Landsbergisem následně představili knihu významného litevského spisovatele židovského původu Grigorijuse Kanovičiuse, vycházející nyní v češtině pod názvem Romance z druhého břehu.

.