Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr zahraničí Jan Lipavský na návštěvě Spojeného království Velké Británie a Severního Irska
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr zahraničí Jan Lipavský na návštěvě Spojeného království Velké Británie a Severního Irska

 

Šéf české diplomacie Jan Lipavský navštívil ve čtvrtek 16. listopadu Spojené království, kde se setkal s ministrem obchodu a Londýna Gregem Handsem, se stínovým ministrem zahraničních věcí labouristů Davidem Lammym a s poradcem britské vlády pro národní bezpečnost Sirem Timem Barrowem.

Návštěva umožnila přiblížit české a britské pozice. „Spojené království Velké Británie a Severního Irska patří mezi nejbližší spojence České republiky v oblasti bezpečnosti a obrany. Společně sdílíme i úsilí o zachování demokracie a svobody na Ukrajině. Podpořit dynamiku rozvoje bilaterálních vztahů v době narůstajících bezpečnostních hrozeb je klíčové,“ uvedl ministr.

Mezi hlavní témata rozhovoru ministrů Handse a Lipavského patřil další rozvoj bilaterálních vztahů v oblasti vědy, výzkumu, energetiky a kybernetické bezpečnosti. Dále mluvili o prohloubení vzájemných obchodně-ekonomických vazeb, o podpoře Ukrajiny i další zahraničně politických výzvách jako například konflikt v Izraeli. „Vážím si shody obou zemí na tom, že podpora Ukrajiny bude trvat tak dlouho, dokud to bude nezbytné,“ sdělil šéf české diplomacie.

Ministr Lipavský se setkal i se stínovým ministrem zahraničních věcí za Labour Party Davidem Lammym, kterého šéf české diplomacie informoval o hlavních prioritách české zahraniční politiky, postojích k probíhajícím konfliktům na Ukrajině a v Izraeli a situaci v regionu střední Evropy.

Během schůzky se Sirem Timem Barrowem, poradcem britské vlády pro národní bezpečnost, se ministr Lipavský zaměřil na současné konflikty na Ukrajině a v Izraeli. Hovořili i migraci a bezpečnostních výzvách v kybernetické a energetické oblasti.

Ministr Lipavský předal během návštěvy v zastoupení prezidenta republiky Medaili Za hrdinství in memoriam panu plukovníkovi Oldřichu Doležalovi, pilotovi 311. československé bombardovací perutě RAF. Vyznamenání převzal jeho syn Tom Doležal. „Souhlasím se slovy pana prezidenta, která zazněla 28. října ve Vladislavském sále, že největším bohatstvím naší země jsou naši lidé. Hrdinové jako Oldřich Doležal nám potvrzují, že máme nač být hrdí,“ řekl během předání medaile český ministr.

Ministr Lipavský dále ocenil medailí ministra zahraničí „Za zásluhy o diplomacii“ Pavla Seiftera, bývalého velvyslance ČR ve Spojeném království. „Vnímám tuto cenu jako poděkování za aktivní celoživotní snahy pana Seiftera, kdy vždy zastával a prosazoval jasnou hodnotovou orientaci naší země a přispíval tak k jejímu ukotvení v demokratickém světě a k jejímu pozitivnímu obrazu v zahraničí,“ uvedl ve svém projevu ministr Lipavský.

V závěru návštěvy se zúčastnil ceremonie Magnitsky Award, během které předal hlavní cenu Jevgeniji Kara-Murza, která neúnavně bojuje za propuštění svého manžela Vladimira, který je držen v ruském vězení. Česko podpořilo v Evropské unii sankce proti lidem zodpovědným za tento politicky motivovaný proces.

galerie

Ministr zahraničí Jan Lipavský na návštěvě Spojeného království Velké Británie a Severního Irska

.