Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr zahraničí Jan Lipavský jednal v Bruselu s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem
Foto: MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr zahraničí Jan Lipavský jednal v Bruselu s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem

 

Jednání obou představitelů 27. března 2023 v ústředí NATO bylo příležitostí k přípravě na nadcházející summit NATO ve Vilniusu a k projednání aktuálních témat, zejména ruské agrese proti Ukrajině. Ministr Lipavský nabídl generálnímu tajemníkovi Stoltenbergovi Prahu jako místo pro neformální jednání ministrů zahraničí NATO v roce 2024.

Ministr Lipavský ocenil pokrok probíhající vojenské transformace a posilování obranyschopnosti NATO. Generální tajemník Stoltenberg hovořil o kladení důrazu na praktické zvýšení schopnosti obrany a odstrašení na východním křídle Aliance. Ministr informoval generálního tajemníka NATO o tom, že Česko dostojí svému závazku vydávat na obranu minimálně 2% HDP již v roce 2024 a že je otevřeno i úvahám ohledně jeho dalšího navýšení. 

„Za českou vládu jsem zmínil, že již v příštím roce dosáhneme nebo máme cíl dosáhnout výdajů dvou procent HDP na obranu. V tomto kontextu jsem zmínil i připravované strategické dokumenty Česka, jejichž klíčovým sdělením bude mimo jiné  potřeba všestranně investovat do vlastní i sdílené bezpečnosti a obrany,“ řekl Lipavský.

Šéf české diplomacie a generální tajemník Stoltenberg podrobně diskutovali vývoj ruské agresivní války na Ukrajině i nevojenskou podporu, kterou NATO Ukrajině poskytuje a dále významně rozšíří. Ministr Lipavský v tomto kontextu vyzdvihnul význam jednotného přístupu Západu a sílu a význam úsilí NATO a EU. Jedním z probíraných témat byly i hrozby související s působením Číny.

Ministr zahraničí Lipavský během návštěvy v Bruselu také jednal s komisařem pro spravedlnost Didierem Reyndersem a s komisařem pro řešení krizí Janezem Lenarčičem. Projednávali možnosti další podpory Ukrajiny, potrestání válečných zločinů páchaných na jejím územím, humanitární pomoc a posilování odolnosti Evropské unie včetně její role ve světě.

Na okraj jednání se český ministr setkal také s významnými Češkami v institucích EU, se kterými hovořil o sladění osobního a profesního života a způsobu, jak podpořit větší zapojení Čechů do evropských institucí.

 

galerie

Ministr zahraničí Jan Lipavský jednal v Bruselu s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem

.