Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr zahraničí Jan Lipavský jednal s generálním tajemníkem OSN
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr zahraničí Jan Lipavský jednal s generálním tajemníkem OSN

 

Na okraj Zvláštního zasedání Valného shromáždění OSN se ministr zahraničí Jan Lipavský sešel ve čtvrtek 23. února 2023 s generálním tajemníkem OSN António Guterresem. Tématem bylo mimo jiné možné rozšíření Černomořské obilné iniciativy a česká humanitární pomoc Turecku a Sýrii.

Předmětem jednání byla především ruská agrese na Ukrajině a s ní související tzv. Černomořská obilná iniciativa, která byla minulý rok uzavřena pod vedením OSN a výrazně přispěla k omezení dopadů globální potravinářské krize. Její platnost vyprší 18. března 2023, možné prodloužení je nyní předmětem jednání.

„Česko prodloužení a rozšíření této iniciativy podporuje. Jde o jeden z důkazů, že OSN má i v současné době nezastupitelnou roli,“ řekl Lipavský. Ministr s generálním tajemníkem rovněž řešil nedávnou humanitární pomoc obětem zemětřesení v Turecku a Sýrii, stejně jako bezpečnost v Sahelu.

Ministr Lipavský se dále sešel se svým ukrajinským protějškem Dmytrem Kulebou, se kterým jednal o mírovém plánu a o tribunálu pro zločin agrese. „Bavili jsme se o velmi konkrétních věcech, zmiňovali jsme i zájem nově zvoleného prezidenta Petra Pavla navštívit Ukrajinu. Bylo to velmi pozitivně kvitováno, nicméně je potřeba počkat na inauguraci,“ vysvětlil ministr.

Po samotném hlasování o rezoluci vyzývající Rusko k okamžitému stažení sil z Ukrajiny, které Valné shromáždění drtivou většinou přijalo, měl ministr Lipavský na programu poslední bilaterální schůzku, a to s náměstkyní generálního tajemníka Rosemary DiCarlovou.

 

.