Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lipavský zakončil v Japonsku cestu po Indo-Pacifiku
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Lipavský zakončil v Japonsku cestu po Indo-Pacifiku

 

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský uskutečnil ve dnech 29. února až 2. března 2024 návštěvu Japonska, čímž zakončil svou pracovní cestu po Indo-Pacifiku. Jednal s japonskou ministryní zahraničních věcí Jóko Kamikawa o aktuálních bezpečnostních a ekonomických tématech a podepsal s ní dohodu o leteckých službách, která vytvoří předpoklady k zahájení přímého leteckého spojení.

Ministr Lipavský také přednesl projev na téma současných bezpečnostních výzev a českého členství v Severoatlantické alianci před odbornou veřejností a novináři na sympoziu v sídle Sasakawa Peace Foundation. „Už víme, že Putinovým hlavním cílem je zničit a překreslit evropskou bezpečnostní architekturu tak, aby se to hodilo ruským zájmům. V této zvrácené vizi by suverenita a integrita blízkých zemí, svoboda a vůle jejich obyvatel musela být v souladu s politikou Kremlu,“ řekl v projevu Lipavský.

Ministr Lipavský také v Tokiu jednal s ministryní pro EXPO 2025 Hanako Džimi a s předsedou dolní komory japonského parlamentu Fukuširó Nukagou. Na českém velvyslanectví pak Jan Lipavský zahájil podnikatelský seminář a sešel se zástupci česko-japonských společností a se studenty a učiteli z katedry bohemistiky na tokijské univerzitě TUFS. Zodpověděl také několik otázek do studentského časopisu.

Na závěr pracovní cesty po Indo-Pacifiku, v jejímž rámci navštívil také Indii a Austrálii, se šéf české diplomacie setkal s politiky a organizátory EXPO 2025 v Ósace a podpořil českou účast na světové výstavě.

.