Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lipavský zahájil ministerskou konferenci Mezinárodní aliance pro svobodu náboženství nebo přesvědčení
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Lipavský zahájil ministerskou konferenci Mezinárodní aliance pro svobodu náboženství nebo přesvědčení

 

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský zahájil v úterý 28. listopadu 2023 v Černínském paláci ministerskou konferenci Mezinárodní aliance pro svobodu náboženství nebo přesvědčení (International Religious Freedom or Belief Alliance – IRFBA) s názvem „Svoboda vyznání pod autoritářskými režimy“. Během setkání na úrovni státních delegací, zvláštních zmocněnců, expertů a dalších významných osobností se v průběhu následujících dní bude hovořit zejména o zneužívání náboženství k politickým cílům a o náboženském životě v čase digitálního sledování. 

„Naše aktivity v této alianci jsou přirozenou součástí našeho závazku podporovat lidská práva. Přijímáme vlastní odpovědnost za prosazování náboženské tolerance na domácí i mezinárodní úrovni. Plně si také uvědomujeme, že k dosažení úspěchu je třeba společné odpovědnosti mezinárodního společenství,“ řekl ve své úvodní řeči šéf české diplomacie Jan Lipavský.

Od 28. do 30 listopadu 2023 se v rámci konference uskuteční mimo jiné panely zabývající se budováním odolnosti a dopadem nových technologií na potlačování náboženství či náboženských menšin. Hlavní panel bude také analyzovat historické zkušenosti střední Evropy s komunistickou vládou a pomůže pochopit prostředky, kterými represivní režimy v současnosti omezují svobodu náboženského vyznání nebo přesvědčení.

Konference se koná v Praze za účasti členů aliance IRFBA, ke které je nyní připojeno 37 zemí a 3 pozorovatelské země. Cílem konference, organizované zvláštním zmocněncem pro holocaust, mezináboženský dialog a svobodu vyznání, Ústavem mezinárodních vztahů a dalšími partnery, je také zapojit mladé lidi do boje za svobodu náboženství a tematizovat roli žen v tomto boji.

V rámci konference proběhne také exhibiční fotbalový zápas na Velkém strahovském stadionu. Cílem této akce, která je pořádaná ve spolupráci s předním českým fotbalovým týmem AC Sparta Praha, je poukázat na to, jak může sport a zapojení mládeže budovat mezináboženské a mezikulturní komunity podporující sdílenou kulturu respektu.

.