Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lipavský zahájil konferenci „Diplomacie a bezpečnost“
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Lipavský zahájil konferenci „Diplomacie a bezpečnost“

 

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský ve čtvrtek 9. listopadu 2023 v Černínském paláci zahájil konferenci „Diplomacie a bezpečnost, role zahraniční služby v bezpečnostním systému“. S úvodním projevem na konferenci vystoupil prezident republiky Petr Pavel.

Konference se z různých úhlů pohledu věnuje tomu, jak diplomacie přispívá k dlouhodobé bezpečnosti země. „Je to diplomacie, která upozorňuje na rizikový vývoj v zahraničí, dlouhodobě formuje prostředí příznivé pro prosazování našich zájmů a buduje spojenecké a partnerské vazby, abychom se o ně mohli opřít, když to potřebujeme,“ řekl na úvod konference ministr Lipavský.  Šéf české diplomacie zároveň připomněl Bezpečnostní strategii, kterou v červnu 2023 schválila vláda a která slouží jako základní vodítko k tomu, jakým způsobem čelit současným i předvídatelným budoucím bezpečnostním rizikům.

„Zajištění naší bezpečnosti si žádá nejen vybavenou a moderně řízenou armádu, ale i silnou a profesionální diplomacii. Obojí si vyžaduje adekvátní zdroje,“ zdůraznil prezident republiky Petr Pavel.

V panelových diskuzích na konferenci dále vystoupili předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, náčelník generálního štábu Armády České republiky Karel Řehka či představitelé Senátu. Na dalších panelech se představí zástupci ministerstev zahraničních věcí a vnitra a také zástupci neziskových organizací, think tanků a akademické sféry.

 

.