Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lipavský vystoupil s projevy na mezinárodní konferenci MAAE o jaderném zabezpečení
Foto: MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Lipavský vystoupil s projevy na mezinárodní konferenci MAAE o jaderném zabezpečení

 

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský vpondělí 20. května 2024 ve Vídni přednesl projev jménem Evropské unie a také národníprojev na mezinárodní konferenci ICONS2024, kterou pořádá Mezinárodní agenturapro atomovou energii (MAAE). Šéf české diplomacie se také setkal s generálním ředitelem MAAE Rafaelem Grossim.

Národní projev Jana Lipavského na konferenci se mimo jiné zaměřil na workshop Pracovní skupiny 1 pro jadernou bezpečnost ukrajinských jaderných zařízení v rámci Zelenského mírového plánu, který Česko uspořádalo v Praze v polovině dubna 2024. 

Od ukrajinských představitelů a odborníků jsme dostali komplexní informace o situaci v oblasti jaderné bezpečnosti a zabezpečení se zvláštním zaměřením na Záporožskou jadernou elektrárnu. Odborníci diskutovali o tom, jak může mezinárodní společenství pomoci Ukrajině při udržování bezpečnosti a zabezpečení jaderných elektráren pod její kontrolou, uvedl Jan Lipavský. „Zabývali jsme se také tím, jaké kroky bude třeba podniknout, až Ukrajina Záporožskou elektrárnu osvobodí,“ uzavřel šéf české diplomacie. Účastníci workshopu se shodli, že by měl být vypracován podrobný plán technických kroků pro její opětovné spuštění.

Ministr Lipavský se setkal také s arménským ministrem zahraničních věcí Araratem Mirzoyanem, s představitelkou OBSE pro svobodu médií Teresou Ribeiro a výkonným tajemníkem Prozatímního technického sekretariátu Organizace Smlouvy o všeobecném zákazu jaderných zkoušek (CTBTO) Robertem Floydem.

.