Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lipavský vystoupil na podporu lidských práv v digitálním prostoru
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko v OSN předloží rezoluci na podporu lidských práv v digitálním prostoru

 

Ve středu 20. září 2023 se ministr zahraničních věcí Jan Lipavský zúčastnil jednání na podporu lidských práv v digitálním prostoru pořádanou Spojenými státy jakožto předsednickou zemí Koalice pro svobodu internetu. Česko se zasazuje za podporu a ochranu lidských práv v kontextu digitálních technologií i na různých multilaterálních fórech. Ministr představil rezoluci, kterou k tomuto tématu bude Česko předkládat na nadcházejícím zasedání 3. výboru Valného shromáždění OSN.

Cílem rezoluce je získat základní shodu o uplatňování lidských práv v souvislosti s digitálními technologiemi v celém jejich životním cyklu.

“ Nové technologie mohou významně přispět k rozšiřování nebo prosazování lidských práv a svobod. Neměly by být ale zneužívány k jejich potlačování a omezování. Lidská práva a svobody musí být respektovány v průběhu celého životního cyklu umělé inteligence, tedy od návrhu systému, přes analýzu dat, až po její provoz a výstupy,” uvedl ministr Lipavský.

Akce se konala na okraji týdne na vysoké úrovni 78. zasedání Valného shromáždění OSN , kterého se ministr Lipavský účastní v rámci delegace prezidenta republiky Petra Pavla. Během středy ministr za Česko podepsal Globální deklaraci k integritě informací online.

“V naší zemi máme přímou zkušenost s ruskou propagandou a šířením prokremelských pohádek. Musíme spolupracovat s online platformami, abychom zajistili, že dodrží své závazky pro boj s dezinformacemi a škodlivým obsahem. Současně ale musíme ochránit právo na svobodu vyjadřování,” podotkl ministr.

V pondělí se šéf české diplomacie účastnil neformálního jednání ministrů zahraničí Evropské unie, před kterým se ministr setkal separátně se svými protějšky ze zemí Visegrádské čtyřky.

V úterý absolvoval ministr Lipavský řadu bilaterálních jednání, mimo jiné s generální tajemnicí Rady Evropy Marijou P. Burićovou. Spolu s prezidentem také jednal s generálním tajemníkem OSN Antonio Guterresem.  

galerie

Česko v OSN předloží rezoluci na podporu lidských práv v digitálním prostoru

.