Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lipavský vystoupil na Komisi OSN pro postavení žen v New Yorku
Foto: MZV CR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Lipavský vystoupil na Komisi OSN pro postavení žen v New Yorku

 

Šéf české diplomacie se 13. března zúčastnil 68. zasedání Komise pro postavení žen (CSW68) v New Yorku. Zároveň již potřetí vystoupil na Radě bezpečnosti. Následně se v Miami setkal s krajanskou komunitou a zástupci kubánské opozice.

„Česko dosáhlo značného pokroku, od roku 2017 se nám podařilo snížit rozdíl v odměňování žen a mužů o 6,1 procenta a 60 procent absolventů vysokých škol tvoří ženy,“ uvedl ministr v národním projevu na půdě OSN.

Po boku zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové zahájil doprovodnou akci spolupořádanou Českem s názvem „Boys Don’t Cry“. Diskuse, o kterou byl mezi účastníky mimořádný zájem, se věnovala roli mužů při hledání společných řešení prevence genderově podmíněného násilí.

Ve stejný den vystoupil šéf české diplomacie také na půdě Rady bezpečnosti, a to už potřetí od nástupu do funkce. Tentokrát se v projevu ministr zaměřil na předcházení konfliktů a dopadu, které mají války na ženy. V projevu vyzval Ruskou federaci k okamžitému propuštění novinářky Alsu Kurmaševy.

Na závěr nabitého programu v New Yorku se ministr sešel s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem. „Probrali jsme možnosti, jak zefektivnit fungování organizace a také jak přivést zpět ukrajinské děti barbarsky unesené ruskými okupanty,“ uvedl po jednání ministr.

Po přesunu do Miami vystoupil ministr na besedě se studenty tamní Dade College. Otázky studentů se týkaly zejména ruské imperiální agrese a rostoucí role Číny. „Teď se opravdu nemůžeme na Ukrajince vykašlat. Investice do svobodné a demokratické Ukrajiny se vyplatí stejně tak, jako se vyplatila investice do svobodné středí Evropy před 25 lety,“ zdůraznil ministr Lipavský studentům před tím, než odjel na jednání se starostou Fort Lauderdale Deanem Trantalisem. V pátek následovalo setkání se zástupci kubánské opozice. „Václav Havel stavěl na vlastní skutečnosti, když říkal, že pro disidenty neexistují žádné záruky. Je ale jedna věc, kterou zaručit můžeme. Česko stojí na straně těch, jež bojují za lidská práva a demokracii,“ ujistil ministr Lipavský. Závěrem programu proběhlo také setkání s vedením české krajanské komunity. 

galerie

Ministr Lipavský vystoupil na Komisi OSN pro postavení žen v New Yorku // Minister Lipavský addresses the UN Commission on the Status of Women in New York

.