Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lipavský v rámci cesty po Jižní Americe navštívil Brazílii
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Lipavský v rámci cesty po Jižní Americe navštívil Brazílii

 

Dvě města, dvě setkání se zástupci české komunity a pět oficiálních ministerských jednání. To vše bylo součástí návštěvy šéfa české diplomacie Jana Lipavského v Brazílii, který zemi navštívil 8. až 10. dubna 2024.

„Moje cesta je první cestou českého ministra zahraničí po více než 20 letech. Jsem přesvědčen, že moje návštěva Brazílie pomohla dalšímu rozvoji vzájemných vztahů. Mottem brazilské vlády je ‚Brazílie je zpět‛, dovolím si toto motto parafrázovat a zdůraznit, že: ‚Česko je zpět v Brazílii‛,“ řekl k návštěvě ministr Lipavský.

Cesta Jana Lipavského po největší zemi Jižní Ameriky začala v pondělí 8. dubna 2024 v hlavním městě Brasília, a to jednáním s brazilskou zastupující ministryní zahraničí a státní tajemnicí paní Marií Laurou da Rocha. Hlavními tématy rozhovoru bylo zintenzivnění spolupráce v oblasti kyberbezpečnosti, obrany, ale také v kultuře.

V úterý šéf české diplomacie zamířil postupně na setkání s viceprezidentem brazilské vlády Geraldem Alckminem, působícím zároveň jako ministr rozvoje, průmyslu a obchodu, ministryní pro ženskou problematiku Aparecidou Gonçalves a státním tajemníkem Ministerstva těžby a energetiky Arthurem Cerqueirou Valériem.

„Brazílie je naším tradičním ekonomickým a politickým partnerem, obchodní výměna s Brazílií je největší v celém regionu Jižní Ameriky. Obrat česko-brazilského obchodu v roce 2023 dosáhl hodnoty 754 milionů amerických dolarů,“ popsal Lipavský jednání v hlavním městě se svými brazilskými partnery.

Důležitým motivem cesty byla také připomínka prezidenta Brazílie a zakladatele hlavního města Juscelina Kubitscheka. Šéf české diplomacie proto navštívil památník věnovaný tomuto politikovi s českými kořeny a setkal se také s jeho pravnukem.

Středeční program se pak odehrával v největším brazilském městě – Sao Paulu. Při jednání s ministrem pro zahraniční vztahy státu Sao Paulo zazněly konkrétní návrhy spolupráce v oblasti obchodu, inovací, vědy a výzkumu. Další možnosti posílení ekonomických vazeb mezi Českem a Brazílií řešil Lipavský také s vedením Federace průmyslu státu Sao Paulo a ředitelem zahraniční kanceláře Czech Trade v Brazílii.

Klíčová pak byla dvě setkání s českými krajany, zástupci českých firem v zemi a dalšími zástupci české komunity, a to v Brasílii i v Sao Paulu. „Díky všem krajanům, kteří pracují na udržení českého jazyka, kultury i tradic. Shledání s nimi jsou důkazem, že odkaz Čechů v Brazílii je v dobrých rukách,“ uvedl ministr Lipavský.

Cesta ministra po Jižní Americe návštěvou Brazílie nekončí. Na úspěšnou první polovinu naváže 10. až 12. dubna 2024 program v hlavním městě Argentiny Buenos Aires.

.