Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lipavský v Praze hostil ministra zahraničních věcí Estonska Marguse Tsahknu
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Lipavský v Praze hostil ministra zahraničních věcí Estonska Marguse Tsahknu

 

Ministři zahraničních věcí Česka a Estonska v úterý 2. dubna 2024 v Černínském paláci jednali o bilaterálních vztazích v rámci Evropské unie a bezpečnostní situaci na východním křídle NATO. Během schůzky probral Jan Lipavský s Margusem Tsahknou také další podporu Ukrajiny nebo spolupráci v oblasti digitalizace.

Šéfové diplomacií potvrdili zájem o prohlubování spolupráce v evropských politikách i v oblasti obrany a bezpečnosti. „Vztahy mezi Českem a Estonskem jsou založené na společných hodnotách – demokracii, svobodě a ochraně lidských práv. V Evropě otřesené porušováním mezinárodního práva plní Estonsko nesnadnou roli hraniční země na východním křídle NATO, a to i za pomoci českých jednotek,“ uvedl ministr Lipavský.

Estonsko podle ministra Tsahkny oceňuje dlouhodobé působení Česka při společné obraně NATO v podobě pravidelné účasti českého letectva v tzv. Air Policingu vzdušného prostoru pobaltských zemí na východním křídle Aliance.

Oba ministři uvedli, že je potřeba nadále obsáhle pomáhat Ukrajině a neúnavně ji podporovat v jejím boji proti ruskému agresorovi. Jak Česko, tak Estonsko na tom od začátku agrese pracují s maximálním nasazením. Posledním příkladem je zapojení do české iniciativy nákupu munice pro Kyjev ve třetích zemích.

„Pana ministra jsem ujistil, že Česko zásadně odmítá zařazení estonské premiérky Kaji Kallasové a dalších pobaltských představitelů na ruský seznam hledaných osob. Ruské sankce proti ministrovi jsou další ukázkou snah Kremlu západní politiky zastrašit. To se ale putinovu režimu nikdy nepodaří,“ dodal ministr Lipavský.

Dále se šéfové diplomacií dohodli na pokračování česko-estonských expertních konzultací k tématům zahraniční a bezpečnostní politiky, kybernetické bezpečnosti a digitalizace. V té patří pobaltská země ke světovým špičkám.

Margus Tsahkna zavítal do Prahy poprvé od svého uvedení do funkce a jako první estonský ministr zahraničí po dvanácti letech.

galerie

Ministr Lipavský v Praze hostil ministra zahraničních věcí Estonska Marguse Tsahknu / Minister Lipavský hosts Estonian Foreign Minister Margus Tsahkna in Prague

.