Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lipavský v Austrálii jednal o kybernetické bezpečnosti a setkal se s krajany
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Lipavský v Austrálii jednal o kybernetické bezpečnosti a setkal se s krajany

 

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský pokračoval v Canbeře a v Sydney ve své cestě po Indo-Pacifiku. Šéf české diplomacie se setkal s generálním guvernérem Australského společenství Davidem Hurleyem a s ministryní vnitra a kybernetické bezpečnosti Clare O’Neil. O bezpečnostních otázkách jednal také s vicepremiérem a ministrem obrany Richardem Marlesem.

„V době, kdy se pravda a lež střetávají a digitální krajina se stává bojištěm, je zásadní, abychom se proti mnohostrannému zahraničnímu vměšování spojili,“ uvedl po jednání s ministryní vnitra a kybernetické bezpečnosti šéf české diplomacie Jan Lipavský.

V Canbeře Lipavský jednal také s vicepremiérem a ministrem obrany Richardem Marlesem. „Jednání, které bylo velmi otevřené a upřímné, se týkalo zejména ruské agrese proti Ukrajině a napětí v Indo-Pacifiku. Zdůraznil jsem, že poslední události ukazují, že bezpečnost v Evropě se přímo promítá do bezpečnosti zde v regionu a naopak,“ vysvětlil ministr. Ministr Lipavský absolvoval také jednání s náměstkem ministryně zahraničí Timem Wattsem.

Podstatnou součástí ministrovy návštěvy v Austrálii byla také dvě setkání s krajany. Na ambasádě v Canbeře se uskutečnilo historicky první setkání tamní krajanské komunity s českým ministrem zahraničí. Ministr Lipavský zahájil výstavu děl mladých českých umělců a ocenil práci krajanského spolku Beseda a České školy v Čanbeře. Od dětí z České školy pak dostal na památku jejich výkresy.

Představitelům Sokola v Sydney pak šéf české diplomacie předal dárky od fotbalového klubu Bohemians Praha a následně odpovídal na řadu otázek z publika. Krajani se ministra ptali mimo jiné na korespondenční volbu, nebo na vztahy se Slovenskem.

Stejně jako předtím v Canbeře zmiňoval ministr Lipavský před krajany v Sydney i novelu zákona o státním občanství, která by měla upravit podmínky pro nabytí občanství po předcích takzvaným zjednodušeným způsobem.

.