Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lipavský uvedl do funkce novou generální ředitelku Českých center
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Lipavský uvedl do funkce novou generální ředitelku Českých center

 

Generální ředitelkou Českých center se stává Jitka Pánek Jurková. Do vedení sítě českých kulturních institutů v zahraničí přichází po šesti letech řízení jednoho z nich, Českého centra v Bruselu. Do funkce Pánek Jurkovou 1. prosince 2023 jmenoval ministr zahraničních věcí Jan Lipavský na základě výsledků výběrového řízení. Česká centra jsou příspěvkovou organizací Ministerstva zahraničních věcí.

„Česká centra jsou skutečně silným nástrojem naší zahraniční politiky. Nová generální ředitelka má s veřejnou a kulturní diplomacií bohaté zkušenosti jak v akademické oblasti, tak v té praktické. V čele Českého centra stála mimo jiné v době, kdy Česko předsedalo EU a Brusel byl doslova hlavním městem pro prezentaci české kultury,“ uvedl ministr zahraničních věcí Jan Lipavský.

Česká centra letos slaví 30 let svého působení. V současné době je v provozu 28 institutů na čtyřech kontinentech. Na počátku letošního roku se součástí Českých center stala také Kancelář generálního komisaře účasti ČR na EXPO.

„Česká kultura patří k nejvýznamnějším zdrojům našeho kreditu v zahraničí. Je potřeba jí být dobrým partnerem – právě ona k nám umí připoutat pozornost zahraničního publika a vznášet do mezinárodních debat důležité hodnoty,“ říká Pánek Jurková.

Ve své funkci se bude soustředit na koordinaci strategie s Ministerstvem zahraničních věcí s cílem posílit českou veřejnou diplomacii ve světě. „Rozvoj sítě Českých center do mimoevropských teritorií nám umožní přístup k novým publikům, kde je významný, dosud nezpracovaný potenciál. I zde budou Česká centra pomáhat budovat obraz země s bohatou kulturou, která žije v přítomnosti a je aktivním členem mezinárodního společenství,” dodala.

Jitka Pánek Jurková vedla v letech 2017–2023 České centrum v Bruselu. V tomto období byla mimo jiné zodpovědná za koncipování a realizaci velké části kulturního programu českého předsednictví v Radě EU. Pánek Jurková se kulturní diplomacií dlouhodobě věnuje prakticky, ale také o ní píše a přednáší. Je spoluautorkou knihy Ambasadoři bohémy: Současná česká kulturní diplomacie a její dilemata (s Eliškou Tomalovou) a podcastu Jazzman versus špioni: Umění jako tajná zbraň mezinárodní politiky.

 

Životopis nové generální ředitelky Českých center

Jitka Pánek Jurková, Ph.D.

Jitka Pánek Jurková vystudovala mezinárodní vztahy a antropologii na Univerzitě Karlově a na Amsterodamské univerzitě. Kulturní diplomacii se věnuje celý profesní život: začínala v Českých centrech, později pracovala jako vedoucí kulturního oddělení Velvyslanectví Státu Izrael, jako dramaturgyně Bohemian Heritage Fund a řídila řadu mezinárodních kulturních iniciativ. Do Českých center se vrátila, aby v letech 20172023 vedla České centrum v Bruselu. V tomto období se svým týmem stála za konceptem a průběhem velké části kulturního programu českého předsednictví v Radě EU. Kulturní diplomacii se věnuje také akademicky a popularizačně – píše o ní a přednáší. Je spoluautorkou knihy Ambasadoři bohémy: Současná česká kulturní diplomacie a její dilemata (s Eliškou Tomalovou) a podcastu Jazzman versus špioni: Umění jako tajná zbraň mezinárodní politiky. 

.