Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lipavský se zúčastnil zasedání Ministerské rady OBSE ve Skopje
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Lipavský se zúčastnil zasedání Ministerské rady OBSE ve Skopje

 

Ve čtvrtek 30. listopadu začalo ve Skopji zasedání Ministerské rady Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), na kterém Česko zastoupil ministr zahraničních věcí Jan Lipavský. Novým úřadujícím předsednictvím OBSE se na zasedání stala Malta, která v čele organizace vystřídá Severní Makedonii.

Organizace OBSE sdružuje 57 účastnických států z Evropy, Střední Asie a Severní Ameriky. Kromě politicko-bezpečností dimenze se, v rámci komplexního přístupu k bezpečnosti, věnuje také ekonomicko-environmentálním tématům a lidským právům. Rada ministrů je druhým nejvyšším rozhodovacím orgánem OBSE a schází se jednou ročně.

„OBSE se v důsledku agrese Ruska proti Ukrajině nachází ve velice složité situaci. Většina účastnických zemí na ministeriádě dala najevo, že chtějí čelit podrývání bezpečnostní architektury Ruskem a mají zájem OBSE zachovat. Díky svým jedinečným zkušenostem plní OBSE důležitou funkci v řadě regionů významných pro bezpečnost Evropy,“ uvedl ministr Lipavský.

Ve svém projevu na zasedání Ministerské rady zdůraznil šéf české diplomacie význam pomoci OBSE Ukrajině se zvládáním důsledků ruské agrese. Česko dosud přispělo na Program OBSE na podporu Ukrajiny a další související aktivity OBSE celkem 6 mil. Kč. Ministr Lipavský vyjádřil před svými protějšky také naději na dosažení dlouhodobého mírového urovnání ve vztazích mezi Arménií a Ázerbájdžánem.

galerie

Ministr Lipavský se zúčastnil zasedání Ministerské rady OBSE ve Skopje / Minister Lipavský attended the OSCE Ministerial Council meeting in Skopje

.