Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lipavský na FAC
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Lipavský se zúčastnil květnového zasedání Rady pro zahraniční záležitosti

 

Další podpora Ukrajiny, obcházení protiruských sankcí, situace v Tunisku a v oblasti Afrického rohu nebo vztahy se zeměmi západního Balkánu. To byly hlavní body jednání šéfů diplomacií zemí Evropské unie v pondělí 22. května v Bruselu. Českou delegaci vedl ministr zahraničních věcí Jan Lipavský.

Jedním z hlavních témat jednání byla další podpora Ukrajiny v politické, materiální i finanční podobě. „Jednali jsme o schválení další vojenské pomoci Ukrajině prostřednictvím Evropského mírového nástroje v objemu 500 milionů eur. Pevně věřím, že váhající partnery přesvědčíme a pomoc schválíme co nejdříve,“ řekl po jednání ministr Lipavský. V souvislosti s ruskou agresí proti Ukrajině šéfové unijních diplomacií vedli také politickou debatu o podobě 11. balíčku protiruských sankcí, který by měl výrazně ztížit obcházení sankcí.

Ministři zahraničí se zaměřili také na situaci v oblasti Afrického rohu, zejména v Súdánu a Etiopii. Šéf české diplomacie zdůraznil, že Česko vítá dlouhodobou snahu oslabit ruský vliv v oblasti. Dalšími tématy byl ekonomický a politický vývoj v Tunisku, ve střední Asii či v Arménii a Ázerbájdžánu.

Unijní ministři zahraničí se dále sešli se svými protějšky ze zemí západního Balkánu. Lipavský potvrdil, že Česko dlouhodobě podporuje evropské aspirace našich partnerů a společnou snahu bojovat proti hrozbě ruského vlivu. „Státy západního Balkánu se čím dál více potýkají s rostoucím tlakem Moskvy a silným ruským dezinformačním narativem. Asistence Evropské unie je bezpodmínečně nutná pro vyrovnání se s těmito výzvami,“ dodal Lipavský.

Po skončení zasedání se ministr Lipavský setkal s komisařem pro sousedství a rozšíření Oliverem Varhelyim. S ním hovořil například o evropské perspektivě států západního Balkánu či podpoře EU pro Ukrajinu. Závěrem se šéf české diplomacie zúčastnil akce na vysoké úrovni k Civilnímu kompaktu, kterou pořádali zástupci Švédska, Španělska a Vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borell.

Ministr Lipavský na FAC

Ministr Lipavský na FAC

Ministr Lipavský na FAC

Ministr Lipavský na FAC

Ministr Lipavský na FAC

Ministr Lipavský na FAC

.