Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lipavský se zúčastnil Konference o obnově Ukrajiny v Berlíně
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Lipavský se zúčastnil Konference o obnově Ukrajiny v Berlíně

 

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský se v úterý 11. června 2024 zúčastnil berlínské Konference o obnově Ukrajiny. V rámci programu přednesl národní projev. Šéfa české diplomacie doprovodil zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný. Na okraj konference se ministr Lipavský setkal s ukrajinskou vicepremiérkou Olhou Stefanišynou.

Třetí ročník Konference o obnově Ukrajiny zahájil v německém hlavním městě kancléř Olaf Scholz. Po něm vystoupili ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen.

Hlavním cílem letošního setkání bylo propojení aktérů ze soukromého sektoru, občanské společnosti a lokálních organizací, kteří se podílí na rekonstrukci země, která už třetím rokem odolává ruské agresi. Účastnili se jí političtí představitelé, zástupci soukromých firem a nevládních  a mezinárodních organizací z více než šedesáti zemí a Evropské unie.

 „V současnosti se česká podpora soustředí hlavně na projekty zaměřené na výrobu elektřiny, úpravu vody a stavbu prvospádové zdravotnické infrastruktury,“ uvedl ministr zahraničních věcí Jan Lipavský ve svém projevu. Dodal, že Česko se ujalo patronátu nad obnovou Dněpropetrovské oblasti na jihovýchodě země. Aby byly investice a rekonstrukční projekty v bezpečí před ruskými raketovými a dronovými útoky, musí spojenci podle ministra Lipavského posílit ukrajinskou protivzdušnou obranu.

Na okraj oficiálního programu se ministr Lipavský sešel s ukrajinskou vicepremiérkou pro evropskou a severoatlantickou integraci Olhou Stefanišynou. Mluvil  s ní o české podpoře Ukrajiny a o budoucí perspektivě Ukrajiny v Evropské unii a Severoatlantické alianci.

Šéf české diplomacie jednal i se členem německého Bundestagu Antonem Hofreiterem a se zástupci českých firem, které se podílejí na rekonstrukci oblastí na Ukrajině, které postihla ruská agresivní válka.

galerie

Ministr Lipavský se zúčastnil Konference o obnově Ukrajiny v Berlíně // Minister Lipavsky attended the Conference on the Reconstruction of Ukraine in Berlin

.