Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lipavský přijal v Černínském paláci nizozemskou ministryni zahraničních věcí
Foto: ©MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Lipavský přijal v Černínském paláci nizozemskou ministryni zahraničních věcí

 

Klíčový partner, strategický spojenec a přední investor - tím vším je pro Česko Nizozemsko. Tamní ministryně zahraničních věcí Hanke Bruins Slot ve středu 24. dubna 2024 navštívila Prahu. V Černínském paláci jednala s ministrem Janem Lipavským o vzájemných vztazích, bezpečnostních otázkách a ekonomické spolupráci.
 

Ministr Lipavský a ministryně Bruins Slot diskutovali o stavu současných vzájemných vztahů a probrali možnosti jejich dalšího prohloubení. „Už čtvrt století jsme blízcí spojenci v rámci NATO. Sdílíme euroatlantické hodnoty, věříme ve svět řízený pravidly a Chartou OSN a ne právem silnějšího. Proto společně a neochvějně podporujeme Ukrajinu,“ uvedl Jan Lipavský.

Ministryně Bruins Slot uvítala českou muniční iniciativu, ke které se Nizozemsko připojilo jako první a do níž přispělo 250 miliony euro. Dále vyzdvihla pevnou českou podporu napadené Ukrajině a schopnost Česka zbavit se závislosti na dodávkách energetických surovin z Ruska.

Na programu jednání byly také přípravy květnového neformálního setkání ministrů zahraničí NATO v Praze, česká muniční iniciativa, návrh Česka na omezení pohybu ruských diplomatů po Schengenu, situace před hlasováním do Evropského parlamentu i před americkými prezidentskými volbami a dění na Blízkém východě.

Český ministr a nizozemská ministryně vyzdvihli strategický charakter vzájemných ekonomických vztahů. „Nizozemsko je v Česku na prvním místě z hlediska přímých zahraničních investic. Jste naším devátým největším obchodním partnerem. Naše ekonomická spolupráce je rok od roku intenzivnější – obrat vzájemného obchodu v roce 2023 přesáhl 330 miliard korun,“ uvedl Jan Lipavský, který také připomněl, že zemní plyn z LNG terminálu v nizozemském Eemshavenu už druhým rokem pokrývá více než třetinu české roční spotřeby.

Ministryně Bruins Slot přicestovala do Prahy poprvé od uvedení do funkce v září loňského roku.

galerie

Ministr Lipavský přijal v Černínském paláci nizozemskou ministryni zahraničních věcí

.