
Ministr Lipavský převzal významný soubor uměleckých děl z pozůstalosti po Janu Masarykovi
17.07.2025 / 10:30 | Aktualizováno: 17.07.2025 / 14:09
Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský převzal ve čtvrtek 17. července 2025 v Černínském paláci hodnotnou část pozůstalosti po bývalém ministru zahraničí Janu Masarykovi. Soubor uměleckých děl, který má nejen kulturní, ale i historickou hodnotu, ministerstvu věnovala paní Alenka Soukup, dcera Masarykova někdejšího tajemníka dr. Lumíra Soukupa.
Dar zahrnuje výtvarně pestrý soubor předmětů, který byl po desetiletí uchováván v exilu. „Dnes představujeme uměleckou sbírku, která původně zdobila londýnský byt Jana Masaryka a kterou zachránil Lumír Soukup za vlastní peníze v roce 1949 v dražbě. Chci proto poděkovat paní Alence Soukupové, dceři Lumíra Soukupa, za tento mimořádný dar pro Ministerstvo zahraničních věcí. Děkuji zároveň i Velvyslanectví Francie v Praze a všem, kteří se na záchraně daru a jeho převozu do Česka podíleli,“ řekl před převzetím uměleckých děl ministr Jan Lipavský.
Dr. Lumír Soukup (1915–1991) působil za druhé světové války v československém exilu v Londýně a v roce 1946 se stal hlavním tajemníkem ministra Masaryka. Po únorovém převratu v roce 1948 odešel dramatickou cestou do exilu, kde se zasloužil o uchování mnoha cenných dokumentů a předmětů souvisejících s československým odbojem i Masarykovým odkazem. Později vedl bohemistiku na Glasgowské univerzitě a aktivně podporoval uchování české kultury v zahraničí.
Současný dar obsahuje mimo jiné akvarel „Kytice ve váze“ od Oskara Kokoschky, darovaný Masarykovi v roce 1938 jako výraz vděku za pomoc při emigraci, dále grafické listy Václava Hollara, bronzovou plastiku „Poklady nebe a země“ od Jana Štursy nebo malbu Herberta Masaryka „Vikýř v zimě“. Nechybí ani lept zachycující příjezd T. G. Masaryka do Prahy 28. října 1918 či historické mapy Čech a Moravy.
Předané předměty tvoří reprezentativní průřez českým uměním a svědčí o hodnotách, které Jan Masaryk jako diplomat i člověk vyznával. Stávají se důstojnou součástí sbírky Ministerstva zahraničních věcí a zároveň cenným svědectvím o české kulturní a diplomatické stopě ve 20. století.