Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lipavský předal slovenské prezidentce Čaputové ocenění během Prague European Summit
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Lipavský předal slovenské prezidentce Čaputové ocenění během Prague European Summit

 

Ve dnech 13. a 14. června 2024 se v Černínském paláci koná jubilejní desátý ročník mezinárodní konference Prague European Summit. Téměř dvě stovky účastníků z řad politiků i odborníků diskutují o prioritách pro Evropskou unii po volbách do Evropského parlamentu, a to s důrazem na podporu Ukrajiny, společnou strategii vůči Rusku a posílení evropské konkurenceschopnosti. Čestným hostem konference je prezidentka Zuzana Čaputová, které ministr Lipavský předal ocenění za její službu evropské vizi.  

Konferenci zahájil ministr zahraničních věcí Jan Lipavský, který pronesl hlavní projev a předal prezidentce Čaputové ocenění za vytváření Evropy s jasnou hodnotovou vizí.

Během projevu ministr Jan Lipavský upozornil, že EU může být respektovaný globální aktér, jen pokud se primárně postará o vlastní kontinent.  „Evropská budoucnost, naše bezpečnost i prosperita závisí na tom, jak se zvládneme postavit agresi Ruska na Ukrajině a jeho stále útočnějšímu nasazení proti Západu,“ uvedl český ministr. „Zaměřme se však na budoucnost. Do nového institucionálního cyklu vstupujeme za zcela jiných okolností. Dnešní úkoly, které stojí před Unií a jejími členskými státy, jsou mnohem složitější než před pěti lety. Mezinárodní řád, jak jsme ho znali, se hroutí a my musíme reagovat,“ řekl na závěr šéf české diplomacie.

Z českých zástupců se akce účastní i ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák, ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela nebo místopředsedkyně Evropské komise pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová.

Prague European Summit každoročně patří mezi hlavní mezinárodní události v Česku zaměřené na evropská témata. Organizují jej Institut pro evropskou politiku EUROPEUM a Ústav mezinárodních vztahů ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí, pod záštitou prezidenta republiky, Úřadu vlády, Ministerstva průmyslu a obchodu a Svazu průmyslu a dopravy a s podporou Zastoupení Evropské komise a Nadace Hannse Seidela.

V Černínském paláci budou diskutovat mimo jiné německá státní ministryně pro Evropu a klima Anna Lührmann, ruská opoziční novinářka, aktivistka Žanna Němcovová, hlavní poradce lídryně běloruské opozice Franek Vjačorka, představitelé institucí EU i státní správy či uznávaní experti z předních evropských think-tanků. Doprovodným programem ve spolupráci s Člověkem v tísni a kinem Světozor je veřejné promítání oscarového snímku 20 dní v Mariupolu, po kterém následuje beseda s hosty z Ukrajiny.

.