Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Jan Lipavský
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Lipavský navštíví Indii, Austrálii a Japonsko

Kdy: 22.02.2024 - 03.03.2024 , Kde: Indie, Austrálie, Japonsko

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský odcestuje 22. února na pracovní cestu do Indie, Austrálie a Japonska. Cesta potrvá do 3. března. Jedním z hlavních témat jednání ve všech zemích bude bezpečnost. Ministra na cestě doprovodí podnikatelská delegace vedená Svazem průmyslu a dopravy.

V Indii se ministr Lipavský zúčastní konference Raisina Dialogue, kde mimo jiné vystoupí v panelu věnovaném snižování rizik, ochraně a diverzifikaci dodavatelských řetězců. Setká se také s indickým ministrem zahraničí Jaishankarem. Z Dillí se delegace v sobotu 24. února přesune do Canberry, kde ministr bude jednat s australskou ministryní zahraničí Penny Wong. V zemi, kam Česko nedávno vyslalo atašé pro kybernetickou diplomacii, povede Jan Lipavský i jednání s ministryní vnitra Clare O'Neill a s dalšími politiky. V Canbeře a následně v Sydney se ministr Lipavský setká s krajany, kterých Austrálii žije zhruba 30 tisíc. Jedním z témat setkání s krajany bude i korespondenční volba.

Další zastávkou na cestě ministra Lipavského bude od 29. února Tokio, kde ho čeká jednání s japonskou ministryní zahraničních věcí Jóko Kamikawa a dalšími představitelkami a představiteli japonské vlády. Šéfové diplomacií podepíší dohodu, která vytvoří podmínky pro zavedení přímého leteckého spojení mezi Českem a Japonskem. V poslední den cesty navštíví ministr Lipavský Ósaku a jeho program se zaměří na podporu české účasti na světové výstavě EXPO 2025.

.