Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lipavský jednal s řeckým ministrem Gerapetritisem
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Lipavský jednal s řeckým ministrem Gerapetritisem

 

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský se ve čtvrtek 16. května 2024 v Černínském paláci setkal s řeckým ministrem zahraničních věcí Georgiosem Gerapetritisem. Pro šéfa řecké diplomacie, který se stal členem vlády premiéra Kyriakose Mitsotakise po parlamentních volbách konaných v červnu 2023, šlo o první bilaterální návštěvu Česka. 

„Řecko patří mezi nejoblíbenější letní destinace pro české turisty. Podle našich odhadů loni Řecko navštívilo přes 640 tisíc českých turistů. Ale není to jen turistický ruch, který je čím dál intenzivnější. Těší mě, že vposledních letech sílí také investiční aktivity českých firem vŘecku. Některé české investice přesahují hodnotu 1 miliardy eur,“ uvedl šéf české diplomacie Jan Lipavský.

Ministr Lipavský dále zmínil, že čeští hasiči v minulých letech Řecku opakovaně pomáhali v boji s ničivými požáry. V případě, že Řecko v budoucnu požádá o pomoc, česká strana má připravené dva vrtulníky pro letecké hašení s kapacitou tři tisíce litrů vody. 

Ministři dále diskutovali o situaci na Ukrajině, ruské agresi a spolupráci v energetickém a farmaceutickém průmyslu. Tématem jednání byla také role Řecka v regionu východního Středomoří i s ohledem na nelegální migraci. „Řecko plní klíčovou roli v oblasti boje proti nelegální migraci. Česko podporuje provoz bezpečných zón pro dětské migranty bez doprovodu na dvou místech vŘecku, vláda proto rozhodla o příspěvku pro letošní rok ve výši 25 milionů korun,“ dodal ministr Lipavský. 

.