Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lipavský jednal s protějšky z EU v Bruselu
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Lipavský jednal s protějšky z EU v Bruselu

 

Ministr Jan Lipavský se v pondělí 27. května zúčastnil jednání Rady pro zahraniční věci (FAC) v Bruselu. Společně schválili sankce proti strůjcům vlivové operace Voice of Europe, kterou české úřady odhalily a sankcionovaly na národní linii už v březnu. 

Ministr Lipavský dorazil do Bruselu již v neděli, kde se zúčastnil ministerského jednání týkajícího se úsilí o realizaci dvoustátního řešení na Blízkém východě. Ministr na setkání potvrdil jednoznačnou českou podporu palestinským státním aspiracím. Po akci se ministr přesunul na jednání ministrů východního křídla Severoatlantické aliance, takzvané „Bukurešťské devítky“.

Řešili jsme, jak dále posílit naši společnou obranu. Je důležité, abychom jeli na červencový summit do Washingtonu sladěni,“ podotkl šéf české diplomacie.

Na zasedání ministrů zahraničních věcí v pondělí pak ministr Lipavský apeloval na vytvoření strategického přístupu k Rusku. Zdůraznil také potřebu zadržovat ruský imperialismus, který v současnosti páchá zločiny na Ukrajině.

„Rusko neustále situaci eskaluje. Odstranění hraničních bójí na řece Narvě, sabotáže, bombardování civilních cílů. Nutně potřebujeme vytvořit strategii na zadržování putinismu,“ uvedl ministr Lipavský s tím, že v této věci bude apelovat i na spojence v NATO během neformálního setkání ministrů zahraničí v Praze na konci týdne.

Kromě této agendy se ministři věnovali rovněž vývoji v Gruzii a krizi ve Venezuele. Setkali se také s kolegy z arabských států, se kterými probrali situaci v Palestině. Na okraj jednání Rady se ministr sešel se svým francouzským protějškem Stéphanem Séjourném.

galerie

Ministr Lipavský jednal s protějšky z EU v Bruselu // Minister Lipavský held talks with EU counterparts in Brussels

.