Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lipavský jednal s protějšky z NATO v Bruselu
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Lipavský jednal s protějšky z NATO v Bruselu

 

Ministr Jan Lipavský se ve dnech 3. a 4. dubna zúčastnil jednání ministrů zahraničí NATO v Bruselu. Spojenci řešili témata spojená s červencovým summitem NATO ve Washingtonu, zejména podporu Ukrajiny, včetně koordinační role NATO, agresivní politiku Ruska nebo alianční partnerství se zeměmi Indo-Pacifiku a jižního sousedství NATO. Dvoudenní zasedání rovněž připomnělo 75. výročí založení NATO a české výročí v Alianci.

Na zasedání ministrů zahraničních věcí NATO ministr Lipavský podpořil silnější roli Aliance v koordinaci pomoci Ukrajině a apeloval na intenzivnější podporu reforem, které jsou potřebné pro budoucí členství Ukrajiny v NATO. Ministr dále připomenul, že je potřeba, aby Aliance zaujala strategický přístup vůči Rusku. Spojenci ocenili českou muniční iniciativu pro Ukrajinu.

„Ukrajina musí být schopna bránit se ruské agresi a je naší povinností ji ze všech sil pomoci. Česko si dobře uvědomuje, že Ukrajincům nedochází odvaha, ale munice – svědčí o tom úspěšně rozvíjející se česká muniční iniciativa,“ uvedl ministr Lipavský.

Zasedání ministrů zahraničí v Bruselu druhý den připomnělo 75. výročí vzniku NATO i rozšíření Aliance o nové členy před 25, 20 a 15 lety. Ministr Lipavský u té příležitosti vyzdvihl odkaz Václava Havla a význam členství Česka v NATO, které je v kontextu ruské agrese proti Ukrajině životně důležité. 

„Náš vstup do NATO byl důležitým milníkem. Víme, jaká je naše historie. Úsilí našich předků nesmí být a nebude zmařeno,“ pronesl během projevu ministr Lipavský.

V rámci zasedání se sešla Rada NATO-Ukrajina za přítomnosti ukrajinského ministra zahraničních věcí Dmytro Kuleby. Spojenci se shodli na nutnosti zintenzivnit podporu Ukrajiny.  Uskutečnilo se také společné jednání ministrů NATO se čtyřmi zeměmi Indo-Pacifiku (Austálie, Japonsko, Korejská republika, Nový Zéland) a představiteli EU. Ministr Lipavský uvítal posilování spolupráce se zeměmi Indo-Pacifiku a rostoucí pozornost, kterou NATO věnuje tomuto regionu. Ministr také podpořil probíhající alianční snahy směrem k jižnímu sousedství a pozval ministry k neformálnímu jednání do Prahy na konec května.

„Je důležité, že spojenci chápou, že bezpečnost severního Atlantiku a IndoPacifiku je propojena. Tuto spolupráci je potřeba dále prohlubovat. USA nás potřebují v Indopacifiku stejně, jako je my potřebujeme v Evropě,“ zdůraznil ministr Lipavský

Na okraj jednání se ministr Lipavský sešel s protějšky z Norska, Švédska, Portugalska  a Korejské republiky.

.