Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lipavský jednal s ministrem zahraničí Ázerbájdžánu Bajramovem
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Lipavský jednal s ministrem zahraničí Ázerbájdžánu Bajramovem

 

V úterý 23. dubna 2024 se v Černínském paláci setkali ministr Jan Lipavský a ministr zahraničních věcí Ázerbájdžánu Džejhun Bajramov. Ministři se věnovali aktuálním zahraničněpolitickým otázkám ve světle války na Ukrajině, se zvláštním zřetelem k bezpečnostní situaci v regionu Jižního Kavkazu.

Důležitým bodem jednání byla bezpečnostní situace v regionu. Ministři se shodli na tom, že válka na Ukrajině nesmí vést k odsunutí ostatních bezpečnostních problémů stranou. „Řešili jsme rovněž politickou a bezpečnostní situaci v regionu Jižního Kavkazu. Česko má eminentní zájem na tom, aby tento region byl stabilní a prosperující. Za principiální jsme vždy považovali vzájemné uznání územní celistvosti a svrchovanosti Ázerbájdžánu a Arménie “ řekl šéf české diplomacie.

Šéf české diplomacie vyjádřil podporu zprostředkovatelskému úsilí EU i přímým rozhovorům mezi Arménií a Ázerbájdžánem a ocenil jejich dosavadní výsledky. „Podporujeme zprostředkovatelské úsilí EU a USA i přímou komunikaci mezi představiteli Arménie a Ázerbájdžánu. Rád bych v této souvislosti ocenil nedávnou přelomovou dohodu o navrácení čtyř vesnic Ázerbájdžánu,“ řekl ministr Lipavský.

Ministr Lipavský také poblahopřál ministru Bayramovi k hostitelství 29. zasedání Konference smluvních stran Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (COP 29), které se uskuteční v listopadu v Baku.

Ministři dále hovořili o dalším rozvoji bilaterálních vztahů s důrazem na jejich ekonomickou dimenzi, věnovaly se prohloubení spolupráce v oblasti energetiky. V roce 2023 kryla ázerbájdžánská ropa více než čtvrtinu české spotřeby.

galerie

Ministr Lipavský jednal s ministrem zahraničí Ázerbájdžánu Bajramovem / Minister Lipavský Met with Azerbaijani Foreign Minister Bajramov

.