Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lipavský jednal s generálním tajemníkem OECD
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Lipavský jednal s generálním tajemníkem OECD

 

Šéf české diplomacie Jan Lipavský se setkal s generálním tajemníkem Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Mathiasem Cormannem, který je 29. až 30. března 2023 na pracovní návštěvě v Česku. Hlavním bodem jeho programu je prezentace dvou významných dokumentů, které OECD připravila: Hospodářského přehledu a Přehledu stavu české veřejné správy.

„Oceňuji postoj OECD k ruské agresi vůči Ukrajině a vážím si podpory, kterou Organizace Ukrajině poskytuje. Generálního tajemníka jsem informoval také o pomoci, kterou Ukrajině poskytuje Česko a potvrdil jsem připravenost podílet se na přípravě a realizaci Národního programu OECD pro Ukrajinu i na činnosti nově otevřené Kanceláře OECD v Kyjevě,“ uvedl ministr Lipavský.

Generální tajemník Cormann zdůraznil, že zkušenosti české veřejné správy i účast českých firem jsou a budou na Ukrajině velmi žádoucí nejen pro samotnou rekonstrukci ekonomiky, ale též pro nezbytné strukturální reformy či pro boj proti korupci. Česko by uvítalo, kdyby OECD zpracovala transparentní pravidla pro investování do udržitelné infrastruktury.

České zkušenosti jsou vítány i v rámci probíhajících jednání o vstupu Bulharska, Chorvatska, Rumunska, Brazílie a Peru do OECD. Ministr Lipavský v této souvislosti vyjádřil plnou podporu žádosti Ukrajiny o členství v OECD, byť půjde o náročný dlouhodobý proces.

V neposlední řadě ministr ocenil úsilí OECD ke zvýšení její efektivnosti a výkonnosti. Pro Česko je zvlášť významná reforma řízení lidských zdrojů, která posílením důrazu na národností diverzitu zaměstnanců rozšíří možnosti zaměstnání českých občanů v Sekretariátu OECD.

V závěru generální tajemník Cormann pozval ministra zahraničí k účasti na ministerském zasedání Rady OECD, které proběhne v červnu 2023 a bude ze značné části zaměřeno na Ukrajinu. 

Ministr Lipavský jednal s generálním tajemníkem OECD

Ministr Lipavský jednal s generálním tajemníkem OECD

.