Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lipavský jednal v Bruselu
Foto: GSR EU
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Lipavský jednal na únorové Radě EU pro zahraniční věci v Bruselu

 

V pondělí 19. února 2024 se v Bruselu uskutečnilo další pravidelné zasedání Rady EU pro zahraniční záležitosti (FAC), na kterém Česko zastupoval šéf české diplomacie Jan Lipavský. Hlavními tématy jednání byla situace na Blízkém východě, ruská agrese proti Ukrajině a zapojení EU v oblasti afrického Sahelu. Na jednání vystoupila se svým projevem rovněž Julija Navalná.

Při projednávání situace na Blízkém východě byla jedním z hlavních témat humanitární krize v oblasti Gazy. Ministr Lipavský zdůraznil důležitost spolupráce všech relevantních aktérů pro zajištění přístupu k humanitární pomoci. Česko v rámci snah o odvrácení rizika propuknutí hladomoru přispělo do Světového potravinového programu na pomoc v Gaze. Současně ministr na jednání podpořil důsledné vyšetření zapojení pracovníků UNRWA do teroristických útoků Hamásu proti Izraeli.

Rada rovněž oficiálně spustila vojenskou operaci EUNAVFOR ASPIDES, která zajistí ochranu obchodních lodí v Rudém moři a jíž se budou účastnit dva příslušníci Armády ČR. Operace se nebude podílet na akcích proti Húthiům na území Jemenu a bude mít tak pouze obranný charakter. Operace napomůže stabilizaci regionu a navrácení mezinárodní lodní přepravy do Suezského průplavu, jehož blokace v posledních měsících a odklon dopravy přes alternativní trasy významně zvyšovaly náklady mezinárodního obchodu s negativními ekonomickými dopady.

V kontextu blížícího se dvouletého výročí zahájení ruské agrese proti Ukrajině potvrdil šéf české diplomacie neutuchající českou podporu Ukrajině v její obraně a zdůraznil potřebu pokračující politické, vojenské a finanční podpory ze strany EU. Česko se aktivně zapojuje do jednání o zřízení obálky pro Ukrajinu v rámci Evropského mírového nástroje a kromě vojenské pomoci podporuje Ukrajinu také v integračním procesu do EU. Ministr Lipavský dále podpořil přijetí 13. balíku sankcí proti Rusku ještě před dvouletým výročím napadení připadajícím na 24. února a přípravu dalších sektorových sankčních opatření. 

Na okraj bodu k ruské agresi ministři členských států EU uctili památku Alexeje Navalného, který byl v minulém týdnu po letitém útlaku utýrán ruským režimem. Uctění památky se účastnila i jeho žena Julija Navalná. „Dnes se k nám připojila obdivuhodná žena – Julija Navalná. Dal jsem jasně najevo, že Česko bude dále stát na straně těch, kteří usilují o lepší Rusko, osvobozené od diktatury, korupce a násilí. Putin se zvládl zbavit Alexe Navalného, ale jeho odkazu se zbavit nemůže,“ dodal ministr Lipavský.

Ministři se věnovali také působení EU v oblasti Sahelu. Podle ministra Lipavského by EU měla pokračovat ve svém angažmá v tomto regionu, a to především s ohledem na destabilizační aktivity Ruska. Šéf české diplomacie vyzdvihl též význam strategické komunikace EU v regionu a připomněl aktivity Česka v tomto ohledu. 

V  rámci diskuze o aktuálních otázkách se ministři věnovali také situaci v Bělorusku. Ministr Lipavský ocenil přijetí Závěrů Rady, které zdůrazňují podporu Bělorusům bojujícím za svobodu a demokracii v jejich domovině i ve světle blížících se voleb.

Před začátkem jednání Rady FAC se uskutečnilo pracovní jednání s generálním ředitelem Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafaelem Grossim, který nedávno navštívil ukrajinskou Záporožskou jadernou elektrárnu.

.