Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lipavský jednal na neformálním zasedání ministrů zahraničí v Toledu
Foto: © MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Lipavský jednal na neformálním zasedání ministrů zahraničí v Toledu

 

Jednání o podpoře ukrajinského mírového plánu a situace v Nigeru a oblasti širšího Sahelu – to byla hlavní témata setkání unijních šéfů diplomacie, které se uskutečnilo 30. a 31. srpna 2023 v Toledu. Na části jednání se připojili také šéfové diplomacií Ukrajiny a Nigeru a předseda Hospodářského společenství západoafrických států OmarTouray 

„Hovořili jsme o ukrajinském mírovém plánu a o tom, že to je jediné východisko ruské agrese. Mluvili jsme také o tom, jak získat podporu pro Ukrajinu i u váhajících partnerů," řekl Lipavský po jednání, na jehož část se připojil i ukrajinský šéf diplomacie Dmytro Kuleba. Ministr Lipavský zdůraznil, že kromě přímé pomoci Ukrajině se Evropa musí zaměřit i na hledání širší podpory u dalších partnerů a přemýšlet nad poválečnou rekonstrukcí země. 

Zásadní bylo také jednání o aktuální situaci v Nigeru a oblasti širšího Sahelu. Na jednání se k ministrům unijní sedmadvacítky připojili také šéf diplomacie Nigeru Hassoumi Massaoudou a předseda Hospodářského společenství západoafrických států, tzv. ECOWAS, Omar Touray. Ministr Lipavský jasně odsoudil vojenský puč v Nigeru a varoval před možným využitím situace. „Myslím, že nám chybí porozumění toho regionu jako takovému. Nechali jsme tam volně působit Rusko a Vágnerovce, což považuji za obrovskou chybu Evropy. My musíme představovat západní svět a Česko jako jeho součást. Musíme ukázat, že umíme dávat našim africkým partnerům zajímavé nabídky,“ doplnil šéf české diplomacie. Na okraj jednání se Jan Lipavský krátce sešel s bulharskou ministryní zahraničí Mariyou Gabriel. 

galerie

Ministr Lipavsky na Gymnichu Toledo srpen 2023

.