Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lipavský jednal na neformální Radě ministrů zahraničí v Kyjevě
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Lipavský jednal na neformální Radě ministrů zahraničí v Kyjevě

 

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský se v pondělí 2. října 2023 zúčastnil historicky první neformální Rady EU pro zahraniční věci (FAC) v Kyjevě. Ministři jednali s ukrajinskými partnery o podpoře EU a členských států v reakci na ruskou agresi, o integraci Ukrajiny do EU a o rekonstrukci země.

Dle ministra zůstávají českou prioritou rychlé a dlouhodobě udržitelné vojenské dodávky. EU musí v podpoře Ukrajiny vytrvat, dokud se Rusko nestáhne. „Konání zasedání FAC přímo v Kyjevě je jasným potvrzením toho, že budeme stát při Ukrajině, dokud to bude nutné, a zároveň počítáme s tím, že se Ukrajina připojí k evropské rodině. Během zasedání jsme se zaměřili na rozšíření podpory ukrajinského mírového plánu o země globálního Jihu. Já sám jsem na toto téma absolvoval několik jednání se svými africkými a latinskoamerickými protějšky během Valného shromáždění OSN a věřím, že svět chápe, že pošlapávání Charty OSN ohrožuje všechny,“ řekl ministr Lipavský a vyjádřil tak plnou podporu integraci Ukrajiny do EU.

Ministr Lipavský zároveň vyzdvihl českou pomoc Ukrajině a dosavadní spolupráci s českými firmami. „Česko dělá pro Ukrajinu mnoho - s tím jsem rád dorazil do Kyjeva. Vyzdvihl jsem, že české firmy úspěšně podporují a zásobují ukrajinskou armádu a že jsme i nadále připraveni spolupracovat,“ uvedl Lipavský.

Ministr taktéž ocenil dosavadní pokrok Ukrajiny v reformách, které jsou klíčové pro zahájení přístupového procesu. Dále podpořil mírový plán prezidenta Zelenského jakožto jedinou cestu vedoucí ke spravedlivému a trvalému míru.

galerie

Ministr Lipavský jednal na neformální Radě ministrů zahraničí v Kyjevě

.