Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Jan Lipavský navštívil Rumunsko
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Jan Lipavský navštívil Rumunsko

 

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský navštívil 25. a 26. září 2023 Bukurešť, kde jednal se svou rumunskou kolegyní Luminiţou Odobescu. Diskutovali zejména o prohloubení vzájemné spolupráce a ruské agresi proti Ukrajině. Při této příležitosti podepsali Memorandum o porozumění o politických konzultacích. Ministr Lipavský se na závěr cesty setkal s českými krajany a oslavil s nimi 200. výročí založení prvních českých vesnic v Banátu.

Ministři zahraničních věcí podepsali Memorandum o porozumění o politických konzultacích mezi oběma ministerstvy zahraničních věcí. To podle šéfů české a rumunské diplomacie pomůže zintenzivnit a lépe strukturovat komunikaci na expertní úrovni.

„S paní ministryní jsme se shodli, že chceme náš dialog dále posilovat. I proto jsme podepsali Memorandum o porozumění o politických konzultacích mezi našimi ministerstvy,“ řekl po jednání ministr Lipavský.

Kromě diskuze o tom, jak čelit ruské rozpínavosti a následkům agrese proti Ukrajině, se ministři zabývali také situací v Moldavsku, které čelí silnému ruskému tlaku, a hovořili o pomoci Česka i Rumunska této zemi na její cestě do Evropské unie.

Ministři zahraničí se zabývali i dalšími bezpečnostními otázkami, zejména v kontextu společného členství v NATO a v Bukurešťském formátu (B9). Ministr Lipavský se zajímal o rumunské zkušenosti s pořádáním ministriády NATO, jejíž další zasedání se bude konat příští rok v Praze.

Ministryně Odobescu také poděkovala za úsilí, které vyvinulo české předsednictví v Radě Evropské unie pro členství Rumunska v Schengenském prostoru. Ministr Lipavský potvrdil jednoznačnou podporu rovněž rychlému vstupu Rumunska do Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.

Na konci své návštěvy se ministr Lipavský v bukurešťském Národním muzeu venkova zúčastnil oslav 200. výročí založení prvních českých vesnic v Banátu. „Měl jsem příležitost hovořit se zástupci české menšiny, která je dalším významným spojujícím prvkem mezi našimi zeměmi. Český Banát v Rumunsku má bohatou historii, zároveň je naší prioritou, aby prosperoval a vzkvétal i v budoucnu,“ řekl ministr Lipavský po návštěvě muzea. Zástupcům české komunity v Banátu předal jako dar kytary, které poputují do českých škol. České krajany ministr Lipavský ujistil, že vláda bude jejich komunitu nadále podporovat.

 

galerie

Ministr Jan Lipavský navštívil Rumunsko

.