Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministerstvo zahraničí hostilo neformální zasedání Rady OSN pro lidská práva
Foto: © Tomáš Fongus
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministerstvo zahraničí hostilo neformální zasedání Rady OSN pro lidská práva

 

Nové výzvy v otázce lidských práv nebo větší zapojení nevládního sektoru. To byla některá z témat neformálního zasedání Rady OSN pro lidská práva, které Ministerstvo zahraničních věcí pořádalo v pátek 24. listopadu 2023 v Černínském paláci. Akci uspořádalo Česko z titulu předsednické země Rady pro rok 2023. Zasedání zahájili úvodními projevy ministr Jan Lipavský a Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk.

„Praha na jeden den nahradila Ženevu jako lidskoprávní hub OSN. Ochrana lidských práv může omezit vznik bezpečnostních hrozeb, jako je terorismus nebo nelegální migrace. Lidská práva musíme chránit nejen sami, ale také v koordinaci s našimi partnery v Radě OSN pro lidská práva,“ řekl na úvod jednání ministr zahraničí Jan Lipavský.

Lipavský také připomněl odkaz Václava Havla a nedávno zesnulého Karla Schwarzenberga a jejich vliv na českou zahraniční politiku a vyzval účastníky k budování pevnějších vazeb uvnitř Rady. Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk, který Česko navštívil poprvé od nástupu do funkce, ve svém projevu ocenil aktivity českého předsednictví v Radě a poděkoval za dlouhodobou spolupráci.

Během celodenního jednání pak účastníci v pátek diskutovali témata úzce spojená s prioritami českého předsednictví: zefektivnění fungování Rady, její budoucnost a fungování v systému OSN a posílení zapojení co nejširšího spektra účastníků, včetně občanské společnosti, do fungování Rady.

Neformální zasedání Rady OSN pro lidská práva nabízejí příležitost pro diskutování otázek nad rámec běžného zasedání Rady. Pražského jednání se zúčastnili Stálí představitelé členských států Rady a států zvolených pro funkční období 2024-2026, ale také pracovníci ženevského sekretariátu a zástupci neziskových organizací.

.