Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lipavský navštívil Lotyšsko
Foto: ©MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Lipavský navštívil Lotyšsko

 

Ministr Jan Lipavský navštívil 21. dubna Rigu, kde jednal se svým lotyšským protějškem Edgarsem Rinkēvičsem a předsedou lotyšského parlamentu (Saeimy) Edvardsem Smiltēnsem. Ministr Lipavský zavítal též na vojenskou základnu Ādaži. Tam se setkal s jejím lotyšským velitelem plk. Gaugersem a s  příslušníky kontingentu Armády České republiky, který na místě působí v rámci posílené předsunuté přítomnosti sil NATO v Lotyšsku.

Na základně v Ādaži se ministr Lipavský seznámil s činností naší ženijní jednotky a poděkoval vojákům za jejich službu při zabezpečování obrany východního křídla NATO. Při té příležitosti také uctil památku vojáků padlých v zahraničních misích.

Co se týče vnitrostátních sankcí, je Lotyšsko v rámci EU vlajkovou lodí. Svůj takzvaný „Magnitského“ zákon má od ledna letošního roku také Česko. „Lotyši nám jdou příkladem. My jsme zákon přijali teprve nedávno, proto jsem se při jednání zajímal o konkrétní zkušenosti, které bychom mohli promítnout do naší práce, řekl ministr.

Návštěva odráží vynikající úroveň bilaterálních vztahů; obě země zastávají velmi blízké či shodné zahraničněpolitické a bezpečnostněpolitické zájmy a priority, zejména v oblasti transatlantických vztahů, podpory Ukrajiny, či vztahů s partnery v rámci EU a NATO. Předmětem rozhovorů byl zejména aktuální vývoj v Evropě v souvislosti s ruskou agresí vůči Ukrajině s důrazem na poválečnou obnovu. „Bezpečnost Lotyšska je bezpečností Česka. Bezpečnost Ukrajiny se týká nás všech,“ shrnul v průběhu tiskové konference ministr Lipavský.

Ministr Lipavský s partnery dále hovořil o problematice Číny, otázkách dalšího směřování zemí Východního partnerství a budoucí geopolitické roli EU.

.