Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

MZV
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

EU na návrh Česka zařadila Voice of Europe a další dva subjekty na sankční seznam

 

Na návrh české diplomacie zařadila Evropská unie v pondělí 27. května 2024 na sankční seznam Voice of Europe, Arťoma Marčevského a Viktora Medvedčuka. Česko tyto subjekty sankcionovalo už v březnu prostřednictvím národního seznamu.  Veškerá omezení, která již vůči nim uplatňovalo Česko, jsou teď platná pro všech 27 členských států EU.

„To, že EU schválila náš návrh, ukazuje, že Česko umí dělat sankce, že se naše diplomacie této agendě detailně věnuje s cílem ochránit bezpečnost naší země,“ uvedl ministr zahraničních věcí Jan Lipavský. Uvedeným subjektům se tímto zmrazují veškeré finanční prostředky a hospodářské zdroje. Dvěma fyzickým osobám je zakázán vstup na území EU.

Mediální platformu Voice of Europe využívá Viktor Volodymyrovyč Medvedčuk k provozování ruské vlivové operace. Cílem této operace je narušit územní celistvost, suverenitu a svobodu Ukrajiny. Arťom Pavlovič Marčevskij se na provozu Voice of Europe podílel přímo v Česku, a to do doby, než byl zařazen na národní sankční seznam.

.