Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

OSN vlajka
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Členské země OSN se dohodly na ochraně oceánů

 

V sobotu večer se po více než 37 hodinách kontinuálních jednání a téměř 20 letech od prvních rozhovorů členské státy OSN shodly na finální podobě Úmluvy OSN o mořském právu o ochraně a udržitelném využívání mořské biologické rozmanitosti.

„Jedná se o důležitý krok směrem k ochraně oceánů. V současné chvíli je chráněno pouze 1 % volného moře, což zdaleka nedosahuje mezinárodně dohodnutého cíle přijatého v prosinci loňského roku, tedy ochránit 30 % volného moře do roku 2030. Přijetí dohody je důležitý krok k dosažení tohoto cíle a Česko vítá shodu na její finální podobě,“ uvedl ministr Lipavský.
 
Na sjednávání se Česká republika podílela koordinovaně s EU již od jejího počátku. Přijetí významně posílí ochranu oceánů za hranicemi národní jurisdikce. Vzhledem k absenci právního mechanismu pro zřizování chráněných oblastí na volném moři by bez přijetí dohody bylo splnění tohoto cíle velmi složité. Dohoda vytváří mechanismus pro vytvoření celosvětové sítě chráněných mořských oblastí, posiluje procesy posuzování potenciálně škodlivých činností, stanoví sdílení přínosů z mořských genetických zdrojů a obsahuje významná ustanovení o budování kapacit a přenosu mořských technologií.
 
Shoda mezi členskými státy je významným krokem pro ochranu oceánů a velkým úspěchem diplomacie.

.